"Wojna Polsko-Jaruzelska". "Chcemy złożyć hołd ofiarom stanu wojennego"
"Nie wiedzieli, dokąd ich zabierają"
Są to głosy głównie członków nowohuckiej Solidarności, którzy tamtej nocy zostali uwięzieni i internowani. - Opowiadają jak się bali, jak nie wiedzieli dokąd są zabierani. Część z nich liczyła się z tym, że być może to ostatnia podróż w ich życiu. Są też opowieści kobiet, które nie był zaangażowane w Solidarność, którym zabrano mężów, a nie wiedziały dlaczego. Często żony działaczy Solidarności nie widziały, czym zajmują się ich mężowie – powiedziała kierownik Muzeum PRL-u w Krakowie, Jadwiga Emilewicz. Jednym z haseł prezentowanych na wystawie jest „Dwudziesty stopień zasilania", przypominający o notorycznej niewydolności sieci energetycznych w latach 80., o czym przypominają migające żarówki.
Wystawę zlokalizowano w dawnym więzieniu, powstałym pod koniec XIX wieku. Osadzano tu m.in. więźniów politycznych w okresie stalinowskim. - Te ponure wnętrza bardzo pomagają w opowieści o stanie wojennym – mówił Emilewicz. Na ekspozycji znalazło się wyposażenie domu typowe dla lat 70. i 80.: meblościanka wypełniona PRL-owską galanterią, fotel, telewizor Neptun, w którym oglądać można pamiętne wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego.
"Niezłomni w słowie"
Po otwarciu wystawy, w Nowym Targu wręczono odznaczenia dla osób zasłużonych w wydawaniu oraz kolportowaniu niezależnych wydawnictw na Podhalu w latach 1981 – 1989. Odznaczenia otrzymali: Franciszek Tomaszkowski, Antonina Ozorowska, Sławomir Kuza, Zofia Łukasz, ks. Antoni Bednarz, Maria Stramach, Marian Gołczyński oraz Wojciech Mróz. Wręczył je kanclerz kapituły „Niezłomnym w Słowie", senator Mieczysław Gil, przywódca strajku w Nowej Hucie w grudniu 1981r.
"Generałowi dziękujemy"
Po uroczystości wręczenia odznaczeń zaprezentowano albumu zatytułowany „13 grudnia stan wojenny. Generałowi dziękujemy". Autorem zdjęć opatrzonych tekstami Jarosława Szarka, jest Bogusław Kostka-Dąbrowa. Książka prezentuje zdjęcia, które nigdy dotąd nie były publikowane. Po raz pierwszy można oglądać fotografie z marszu przeciw więźniom politycznym, który odbył się w Krakowie w maju 1981 roku. Są również zdjęcia ulic bastionu Solidarności, Nowej Huty z okresu stanu wojennego. - Upamiętniając wydarzenia sprzed 30 lat chcemy złożyć hołd ofiarom stanu wojennego – powiedział Jarosław Szarek.
Nowotarskie obchody 30. wybuchu stanu wojennego rozpoczęły cykl wydarzeń związanych z tą tragiczną rocznicą w całej Małopolsce. Jednym z kolejnych wydarzeń, będzie rekonstrukcja manifestacji Solidarności z lat 80., która odbędzie się 13 grudnia na krakowskim Rynku. Obchody stanu wojennego w Małopolsce zakończy 17 grudnia uroczysta msza św. w intencji ojczyzny w nowohuckim kościele Arka Pana. Będzie ona koncelebrowana przez kardynała Stanisława Dziwisza.
zew, PAP