Anglikom grozi wyrzucenie z Unii
"Europa, która wczoraj (w piątek) zerwała najprawdopodobniej w sposób definitywny z 30-leciem brytyjskiej dwuznaczności w UE, to Wspólnota zirytowana i zmartwiona. Dopiero mając nóż na gardle dała dowód odwagi, by odrzucić kolejny brytyjski szantaż. Ale tę odwagę nareszcie znalazła, również z powodu desperacji. I od jutra nic już nie będzie tak jak wcześniej" - wskazuje komentator rzymskiej gazety. Jego zdaniem, szczyt zakończył się "historycznym porozumieniem", które przyniesie podpisanie do marca traktatu międzyrządowego o wzmocnieniu dyscypliny budżetowej eurolandu. "Traktat ten to pomnik rygoru finansowego w niemieckim sosie" - ocenia.
"La Repubblica" podsumowuje też relacje brytyjsko-unijne: "Londynowi zawsze udawało się zahamować tendencję do integracji, nigdy nie musząc toczyć batalii. Wczoraj, po 27 latach nieprzerwanych sukcesów dyplomatycznych przy europejskim stole, ten mechanizm pękł". Według gazety, to kolejne wykluczenie Wielkiej Brytanii "nie może nie postawić kwestii jej pozostawania w Unii Europejskiej".
Ponadto "La Repubblica" zwraca uwagę, że Unia, stojąca krok od przepaści i pogrążona w bezsilności, zdołała jednak "zwolnić" trzech szefów rządów (w Portugalii, Grecji i we Włoszech), uznanych za niedorastających do odpowiedzialności, jaka przed nimi stała.
"Być może w bólu kryzysu ekonomicznego w Brukseli narodziła się już nowa Europa, chociaż na razie nie zdaje sobie z tego jeszcze sprawy" - konstatuje "La Repubblica".
pap