Sikorski bawił na Noblach. Na stole perliczki i homary
W centrum zainteresowania była będąca w zaawansowanej ciąży następczyni szwedzkiego tronu księżniczka Wiktoria. W mediach krytykowano jej młodszą siostrę księżniczkę Madeleine, która drugi rok z rzędu nie pojawiła się na uroczystościach noblowskich (przebywa w Nowym Jorku).
Homar, perliczki, mus płonący
Trzymane w ścisłej tajemnicy menu ujawniono, kiedy rozpoczął się bankiet. Gościom podano m.in. homara z marynowanymi warzywami, perliczki z grzybami, żurawiną oraz pietruszką w sosie śmietanowym. Na deser zaserwowano "płonący" mus z białej czekolady z mandarynkami, cynamonem, galaretką owocową oraz świeżymi malinami. Wykwintne dania dla gości przygotowało 45 kucharzy; były one podawane przez 260 kelnerów. Do nakrycia 60 stołów w Sali Błękitnej Ratusza użyto obrusów o łącznej długości 470 metrów, wykorzystano 7 tysięcy sztuk porcelany, 5 tys. kieliszków i szklanek oraz 10 tys. sztućców.
Stoły zostały ozdobione "piętrowymi" wazonami z tysiącami kwiatów, m.in. hiacyntami, liliami oraz różami w kolorach żółtym, czerwonym, różowym, pomarańczowym i niebieskim. Komentatorzy żartowali, że są wyższe od znanego z wysokiego wzrostu ministra spraw zagranicznych Carla Bildta.
Telewizja wspomniała o Curie
W trakcie bankietu krótkie przemówienia wygłosili wybrani nobliści oraz w imieniu laureata literackiego Nobla, Tomasa Transtroemera, jego żona Monica. W swoich wystąpieniach dziękowali noblowskim komitetom za wyróżnienie. Gali noblowskiej towarzyszyły występy artystyczne, zaśpiewał m.in. chór Romeo i Julia.
Podczas transmisji szwedzkiej telewizji SVT z gali noblowskiej wspominano polską noblistkę Marię Skłodowską-Curie. W tym roku mija setna rocznica otrzymania przez Polkę nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Telewizja pokazała krótki reportaż z prezentowanej w Muzeum Noblowskim w Sztokholmie wystawy poświęconej noblistce. Uroczystość zakończyła się zabawą w Złotej Sali sztokholmskiego Ratusza.
W niedzielę nobliści spotkają się w Pałacu Królewskim ze szwedzką rodziną królewską, a w poniedziałek w siedzibie Fundacji Noblowskiej omówią sposób przekazania nagród pieniężnych wynoszących w każdej dziedzinie po 10 mln koron szwedzkich.
zew, PAP