Nagrody Kisiela 2011: Bieńkowska, Paradowska, Janda
Tegoroczne spotkanie Kapituły odbyło się w Kawiarni Rozdroże, w której przez wiele lat wręczano Nagrody Kisiela i w której patron nagrody miał „swój" stolik. Laureatów wybrano spośród osób nominowanych w trzech kategoriach: polityk, publicysta i przedsiębiorca. W każdej kategorii członkowie Kapituły zgłosili po kilkanaście nominacji. Wśród nominowanych byli m.in. Michał Boni, Ewa Kopacz, Janusz Palikot i Krzysztof Kozłowski, ks. Adam Boniecki, Andrzej Sadowski, Aleksander Smolar, Joanna Solska oraz Leszek Czarnecki, Adam Góral i Zygmunt Solorz-Żak. Ostatecznie we wszystkich kategoriach laureatów wybrano dopiero w drugiej turze głosowania.
Tradycyjne jednozdaniowe uzasadnienia wyboru dla tegorocznych laureatów brzmią: dla Elżbiety Bieńkowskiej - "za mnożenie przez dzielenie", dla Janiny Paradowskiej - "za własny głos", a dla Krystyny Jandy - "za kolejną rolę życia".
Uroczysta gala wręczenia Nagród Kisiela odbędzie się 11 grudnia 2011 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Relację z tego wydarzenia będzie można obejrzeć tego dnia na antenie TVP2 o 22:05. Mecenasami tegorocznej edycji Nagród Kisiela są PKO Bank Polski oraz PGNiG. Statuetki Nagród Kisiela, maski z podobizną Stefana Kisielewskiego, przygotuje W.Kruk.
Wszyscy laureaci Nagrody KisielaPierwsze Nagrody Kisiela zostały wręczone w 1991 r., a laureatów wskazał wówczas sam Stefan Kisielewski. Od 1992 r. nagrody przyznaje Kapituła, a patronem i organizatorem Nagród Kisiela jest tygodnik "Wprost", z którym felietonista był związany w ostatnim okresie życia. Po czteroletniej przerwie w przyznawaniu nagrody w 2010 r. "Wprost" i jego nowy wydawca, Platforma Mediowa Point Group przywróciły tradycję przyznawania tego prestiżowego wyróżnienia. Pierwszymi laureatami po przerwie zostali Jerzy Buzek, Andrzej Mleczko i Krzysztof Olszewski. Od 2010 r. "Wprost" przypomina także swoim czytelnikom sylwetkę i twórczość Stefana Kisielewskiego, na stronie internetowej tygodnika można przeczytać jego felietony, a na łamach gazety – komiks przypominający historię popularnego Kisiela.
Red.