Sikorski w Moskwie. "PiS głosował przeciw, to jedyny zgrzyt"
Sikorski potwierdził, że w planie jego wizyty jest spotkanie "z przyjaciółmi rosyjskimi, którzy dzisiaj są w opozycji". - Mamy nadzieję, że w Rosji też będzie następowała ewolucja w kierunku demokracji - podkreślił. Spotkanie ma się odbyć po południu czasu miejscowego. Wcześniej Sikorski udzieli wywiadu dla - jak powiedział - "znanego z niezależności" radia Echo Moskwy.
"Mamy z Rosją ważne kwestie"
Wizyta szefa polskiej dyplomacji zacznie się jednak od rozmów z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Sikorski oświadczył, że w rozmowach z szefem rosyjskiej dyplomacji będą poruszane tematy aktualnej sytuacji. - Mamy z Rosją ważne kwestie. Nie tak dawno wypowiadaliśmy się (z Ławrowem - red.) na posiedzeniu NATO-Rosja, gdzie mamy sprawy, w których się zgadzamy - takie, jak tranzyt do Afganistanu, walka z piractwem czy walka z przemytem narkotyków, ale są też sprawy, co do których mamy diametralnie różne zdanie - dodał.
Mały ruch graniczny
Sikorski i Ławrow podpiszą umowę o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim a częścią Pomorza oraz Warmii i Mazur. Umowa umożliwi wielokrotne przekraczanie polsko-rosyjskiej granicy przez mieszkańców stref przygranicznych obu państw bez konieczności posiadania wizy. Strefą przygraniczną po stronie Polski będą: województwo pomorskie (Gdynia, Gdańsk, Sopot oraz powiaty: pucki, gdański, nowodworski, malborski), województwo warmińsko-mazurskie (Elbląg oraz powiaty: elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, Olsztyn oraz powiaty: olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski, olecki). Po stronie rosyjskiej strefą przygraniczną będzie obwód kaliningradzki.
- Gdy zaczynaliśmy ten proces nie wszyscy wierzyli, że udało nam się rozciągnąć dobrodziejstwa lokalnego ruchu bezwizowego na całą eksklawę królewiecką. A zupełnie chyba nikt nie wierzył, że po naszej stronie ten obszar będzie jeszcze większy. Tymczasem mamy jeszcze większy obszar - obejmujący nie tylko Olsztyn, ale całe Trójmiasto, ale także Półwysep Helski, a więc jest to duża zachęta do turystyki i do intensyfikacji wymiany handlowej - podkreślił Sikorski.
"To będzie służyć zwykłym Rosjanom"
Umową zostanie objęte 15 tys. 100 km kw. obszaru po stronie Rosji i ponad 16 tys. 525 km kw. po stronie polskiej. Zdaniem szefa MSZ, umowa jest obopólnie korzystna, a w jej realizacji Polska i Rosja "zgodnie współpracowały". Sikorski ocenił, że jest to również "coś, co służy zwykłym Rosjanom, mieszkańcom okręgu królewieckiego". - Mieliśmy kiedyś ruch bezwizowy z Federacją Rosyjską i nie z naszej woli musieliśmy się z niego wycofać. Więc tu przywracamy coś, co nam już - nie tak dawno - bardzo dobrze służyło. Mam nadzieję, że dzisiejsza umowa będzie dobrze służyła mieszkańcom przygranicznych regionów po obu stronach granicy - oświadczył Sikorski.
"PiS głosował przeciwko"
- Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dzisiaj możemy podpisać umowę o małym ruchu granicznym. To nie tylko urzędnicy MSZ, także bardzo ważną rolę odegrało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które będzie wdrażało i pilnowało tej umowy. Ale także dzieje się to za zgodą wszystkich państw członkowskich (Unii Europejskiej), Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego - powiedział Sikorski. - Jedynym zgrzytem jest to, że część polskich posłów do PE (PiS i Solidarnej Polski - red.) głosowało przeciwko czemuś, co będzie służyło gospodarce naszych regionów przygranicznych - dodał. Chodzi o głosowanie nad rezolucją umożliwiającą zawarcie umowy, która 1 grudnia została przyjęta przez PE.
zew, PAP