Generał pod lupą IPN-u

Jędrzejowska podkreśliła, że zachowała się teczka personalna TW Andrzeja Malinowskiego o pseudonimie Jantar, współpracującego z oficerem Wojskowych Służb Wewnętrznych 7 Łużyckiej Brygady Obrony Wybrzeża w latach 1987-1989. Dodała, że Malinowski był w tym czasie szefem sztabu jednostki w Lęborku w stopniu kapitana. - W teczce znalazło się m.in. napisane własnoręcznie i podpisane przez generała zobowiązanie do współpracy, oświadczenie o zakończeniu współpracy oraz o zachowaniu jej w tajemnicy - zaznaczyła. - W postępowaniu prowadzonym przez IPN gen. Malinowski odmówił składania wyjaśnień - dodała Jędrzejowska.
- Na wniosek dowódcy Wojsk Lądowych minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zdecydował o natychmiastowym przeniesieniu do rezerwy kadrowej generała dywizji Andrzeja Malinowskiego do czasu wyjaśnienia sprawy - poinformował rzecznik prasowy MON Jacek Sońta. Dotychczas jedynym lustrowanym oficerem korpusu generalskiego był gen. Janusz Palus. Generał lustrowany był jednak jako naczelny prokurator wojskowy. W 2008 r. prawomocnym wyrokiem Sądu Najwyższego został uznany za kłamcę lustracyjnego.
57-letni gen. Malinowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych, Akademii Sztabu Generalnego WP oraz Akademii Obrony Narodowej, gdzie ukończył Podyplomowe Studium Operacyjno-Strategiczne. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1977 roku na stanowisku dowódcy plutonu desantowego w 35. pułku desantowym. Służył m.in. w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża, 4 pułku desantowym, gdańskim pułku obrony terytorialnej, 4 batalionie obrony wybrzeża, 1 Brygadzie Obrony Terytorialnej, 12 Brygadzie Pancernej, 12 Brygadzie Zmechanizowanej, Dowództwie 1 Dywizji Zmechanizowanej oraz Dowództwie Wojsk Lądowych. W latach 1998-1999 dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym ONZ UNIFIL w Libanie. Był też dowódcą ostatniej, X zmiany polskiego kontyngentu w Iraku. Nominację na stopień generała dywizji odebrał z rąk prezydenta RP w maju 2007 r.
PAP, arb