Po 1 stycznia leki będą wciąż refundowane
Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł poinformował po spotkaniu z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem, że powstanie zespół, który ma pracować nad zmianami przepisów ustawy refundacyjnej. Radziwiłł dodał, że Arłukowicz przedstawił NRL propozycję nowych przepisów. Łagodzą one zapisy dotyczące odpowiedzialności lekarzy za niewłaściwą refundację leków. Zakładają także, iż oświadczenie pacjenta będzie dowodem ubezpieczenia zdrowotnego.
- Po 1 stycznia 2012 r. pacjenci będą mogli bez przeszkód realizować recepty na leki refundowane - zapewnił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz po spotkaniu z Naczelną Radą Lekarską. Dodał, że pacjenci będą mogli "czuć się bezpiecznie u lekarza i w aptece". - Pacjent będzie mógł w sposób bezpieczny realizować recepty - podkreślił minister. Arłukowicz poinformował także, iż realizacja ustawy refundacyjnej będzie na bieżąco monitorowana. Podkreślił, że Ministerstwo Zdrowia przygotowało przepisy doprecyzowujące niejasności w sprawie wypisywania recept. Zaznaczył przy tym, że zostały one zaakceptowane przez lekarzy i aptekarzy. Minister zdrowia ocenił też, że ustawa refundacyjna przyczyni się do obniżenia cen leków, a także oszczędności, które zostaną przeznaczone na kolejne refundacje. - Ich liczba będzie wzrastała - zaznaczył.
Naczelna Rada Lekarska zawiesiła decyzję o wypisywaniu tylko pełnopłatnych recept do najbliższego zjazdu, który odbędzie się 25 lutego - powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz. Dodał, że w tym czasie ma pracować zespół złożony z przedstawicieli NRL, aptekarzy i Ministerstwa Zdrowia. Jak mówił Hamankiewicz, jego zadaniem jest wypracowanie propozycji zmian przepisów w ustawie refundacyjnej, które dotyczą karania lekarzy z niewłaściwe wypisywanie recept. Hamankiewicz podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem mówił, że zespół wypracuje rozwiązania "w sposób trwały pozwalające zmienić ustawę refundacyjną i wszystkie złe rozwiązania będące bolączką dla polskich lekarzy i pacjentów".
Z kolei prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz powiedział, że po rozmowach z ministrem Arłukowiczem Rada odwołała stanowisko z 6 grudnia nawołujące do niepodpisywania umów refundacyjnych. "Uważamy, że aby polski pacjent po 1 stycznia miał dostęp do leków refundowanych, postanowiliśmy odwołać swoje wcześniejsze stanowisko dla dobra i realizacji praw pacjenta" - podkreślił.NRL sprzeciwia się zapisom ustawy refundacyjnej mówiącym, że wystawienie recepty osobie nieuprawnionej ma skutkować nałożeniem kar umownych i obowiązkiem zwrotu kwoty wydanej przez NFZ. Lekarze nie chcą określać na receptach, czy pacjentowi przysługuje refundacja. Argumentują, że to zadania biurokratyczne, które nie są elementem leczenia. Rada domaga się także zmian w projekcie rozporządzenia wykonawczego do ustawy refundacyjnej, które wprowadza nowe wzory recept i przewiduje, że lekarze będą musieli określać na nich stopień refundacji (30 proc., 50 proc., 100 proc.).
PAP, arb, ps