Pawlak nie kieruje już Komisją Trójstronną
Pawlak przypomniał, że dzięki zaangażowaniu Komisji, Polska jako jeden z nielicznych krajów, łagodnie przeszła światowy kryzys. - To na forum Komisji udało się wypracować rozwiązania, które pozwoliły utrzymać wzrost gospodarczy i poziom zatrudnienia - podkreślił. Zapewnił też, że wicepremier i minister gospodarki będzie aktywnie uczestniczył w dialogu społecznym. - Współpraca z pracodawcami i stroną związkową jest dla mnie bardzo ważna, dlatego jestem cały czas do dyspozycji partnerów społecznych - zaznaczył Pawlak.
Ministerstwo Gospodarki poinformowało też, że Pawlak nie pełni już funkcji przewodniczącego Komisji, ponieważ jej kadencja upłynęła wraz z kadencją parlamentu, a w nowej premier nie wyznaczył przewodniczącego spośród ministrów konstytucyjnych. Premier Donald Tusk poinformował, że zaproponował Pawlakowi i partnerom z Komisji Trójstronnej, że będzie brał udział w posiedzeniach Komisji, na których będą omawiane najważniejsze z proponowanych przez rząd reform. Tusk był pytany na konferencji prasowej, kto będzie przewodniczył pracom Komisji. Odpowiedział, że "w grę" wchodzą wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, minister finansów Jacek Rostowski, ewentualnie sam premier.
W grudniu ubiegłego roku Waldemar Pawlak poinformował, że nie chce już kierować pracami Komisji Trójstronnej. "Zaproponowałem panu premierowi, biorąc także pod uwagę opinie partnerów społecznych, żeby na przewodniczącego Komisji Trójstronnej pan premier wskazał osobę z Platformy. W mojej opinii najlepszy byłby pan minister Rostowski, de facto on trzyma kasę i decyduje o kluczowych rozstrzygnięciach" - mówił wówczas Pawlak. Wicepremier zaznaczał, że ustalenia Komisji w poprzedniej kadencji nie zawsze uzyskiwały akceptację szefa resortu finansów.
Komisja Trójstronna powołana została do życia w 1994 r. uchwałą rządu. Stanowiło to realizację postanowień Paktu o przedsiębiorstwie państwowym w trakcie przekształcania. Umocowanie prawne Trójstronnej Komisji nadała ustawa z lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego. Komisja Trójstronna stanowi forum dialogu społecznego prowadzonego dla godzenia interesów pracowników, pracodawców oraz dobra publicznego. Celem działalności Komisji jest dążenie do osiągnięcia i zachowania pokoju społecznego.pap, ps