Prezydent: nowela ustawy refundacyjnej? Muszę ją przeczytać
- Dostrzegam pilność tego projektu i bardzo liczę na to, że będzie to nowelizacja uzgodniona i stanowiąca rzeczywiste wykonanie porozumienia eliminującego zagrożenia dla funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, z korzyścią przede wszystkim dla pacjentów - powiedział prezydent, pytany przez dziennikarzy, czy podpisze nowelę ustawy refundacyjnej jeszcze tego samego dnia, którego trafi ona na jego biurko. Komorowski zaznaczył jednocześnie, że zanim złoży podpis pod ustawą, będzie chciał się z nią zapoznać. - Absolutnie takich deklaracji, że jeszcze tego samego dnia podpiszę, nie czytając tej ustawy, nie złożę - podkreślił. Dopytywany, kiedy zatem można spodziewać się jego podpisu, odpowiedział: "jak się zapoznam z ustawą".
Zgodnie z rządowym projektem noweli, z ustawy refundacyjnej usunięto ustęp 8 art. 48. Przewidywał on, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta. Od początku roku lekarze m.in. z OZZL i Porozumienia Zielonogórskiego - w proteście przeciwko przepisom refundacyjnym, które ich zdaniem są zbyt restrykcyjne - nie określają na receptach poziomu refundacji leku i stawiają pieczątkę: "Refundacja leku do decyzji NFZ". Część pacjentów mimo prawa do wykupienia leków ze zniżką musi płacić za nie więcej.
Lekarze domagają się usunięcia z ustawy refundacyjnej zapisów dotyczących karania ich za niewłaściwe wypisywanie recept; chcą także zniesienia obowiązku określania na receptach poziomu odpłatności pacjentów za leki. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, lekarzy skupionych wokół portalu Konsylium24 oraz Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia; przedstawił im projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej oraz rozporządzenia w sprawie recept.
Lekarze zapowiadają, że decyzja o zawieszeniu protestu pieczątkowego zapadnie, gdy będzie jasny harmonogram wprowadzenia zmian. Jeżeli rząd przyjmie projekt ustawy we wtorek, Sejm może się nim zająć na najbliższym posiedzeniu, które rozpoczyna się w środę. Z kolei najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowane jest na 1 i 2 lutego.
eb, pap