W poniedziałek spotkanie u Tuska w sprawie ACTA
Boni powiedział w TVN24, że chodzi na przykład o sprawdzenie, czy międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z naruszeniami własności intelektualnej ACTA daje możliwość "budowania protokółów, które pozwalają każdemu krajowe na własny sposób interpretować zapisy tego traktatu". Minister poinformował, że tych m.in. kwestii będzie dotyczyć poniedziałkowe spotkanie u premiera, w którym oprócz niego i szefa rządu wezmą udział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski. Do spotkania ma dojść we wczesnych godzinach popołudniowych.
Polska ma podpisać ACTA w czwartek 26 stycznia w Tokio. Rząd przyjął już uchwałę o udzieleniu zgody na podpisanie ACTA i o warunkach jej wykonania. Boni pytany, czy w tej sytuacji spotkanie u premiera nie jest spóźnione odparł: "Pan premier do tej pory nie podpisał upoważnienia do podpisania tego dokumentu, więc myślę, że to jutrzejsze spotkanie jest naprawdę otwarte". Jak zaznaczył Boni, Donald Tusk po wysłuchaniu argumentów zdecyduje, czy wydać zgodę na podpisanie ACTA. - Moje argumenty będą mówiły o potrzebie dialogu, konsultacji tutaj w Polsce i o potrzebie sprawdzenia tego, czy grozi nam niejasność interpretacyjna tego dokumentu - zaznaczył.
Zdaniem szefa MAC należy także wrócić do dialogu o ACTA ze stroną społeczną. - Powinniśmy wrócić do dialogu, spotkać ze sobą i środowiska internetowe, ale także twórców, którzy chcą dbać o swoje prawa autorskie, i w najbliższych dwóch tygodniach przeprowadzić dobre, porządne konsultacje - powiedział Boni w TVN24. Jak przyznał, "to, co spotkało się w Polsce z niezadowoleniem, to brak konsultacji (ACTA)". - Ten czas trochę stracony trzeba odrobić, konsultując te rozwiązania, bo to poważny problem, jak zapewnić wolność i dostępność (treści w internecie) a zarazem nie niszczyć prawa do własności intelektualnej - dodał minister.
pap, ps
ACTA - internauci walczą z rządem. Szczegóły na Wprost.pl:
ACTA - pełen tekst umowy. Sprawdź, co wywołało protest
"Tusk jest złym człowiekiem". Hakerzy przejęli stronę premiera
Boni: skandal. Hakerzy skradli dane z laptopa wiceministra cyfryzacji
Hakerzy szukali w laptopie ministra informacji o ACTA?
Czy Tusk ugnie się w sprawie ACTA?
Ziobryści przeciwko ACTA. "To skandaliczna umowa"
Rząd chwalił się ACTA. Teraz przestał
Smolar: Graś podważa zaufanie do premiera i do siebie
Koziej: jeśli ataki hakerów nie ustaną, wprowadzimy stan wyjątkowy
BBN: Komorowski może wprowadzić stan wojenny
Strona internetowa Grasia nie działa. Hakerzy zaatakowali rzecznika rządu?
Graś ujawnia, dlaczego strona premiera nie działa. "To nie atak hakerów, tylko..."
Palikot: ACTA ogranicza wolność internetu
PiS apeluje do Tuska: nie podpisuj ACTA
Nałęcz: blokowania stron nie można bagatelizować
MON: informatyczne zasoby wojska są bezpieczne
W poniedziałek spotkanie u Tuska w sprawie ACTA
Atak hakerów na Polskę? Strona Tuska wciąż nie działa, Komorowski może wprowadzić stan wojenny