Politechnika Lubelska doceniła uczonych z Ukrainy
Prof. Zenon Hotra jest specjalistą w dziedzinie bioelektroniki i optoelektroniki, kierownikiem Katedry Przyrządów Elektronicznych Politechniki Lwowskiej. Zajmuje się badaniem i opracowywaniem nowych materiałów i technologii oraz elementów techniki elektronicznej, takich jak optoelektroniczne układy scalone, mikroelektroniczne czujniki czy przetworniki informacji optycznej. Jest autorem lub współautorem 32 monografii i podręczników, wypromował 49 doktorów i doktorów habilitowanych z Ukrainy, Polski, Węgier, Mongolii i Syrii.
Od połowy lat 90. prof. Hotra współpracuje z naukowcami z Wydziału Elektroniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej. Uczestniczy w konferencjach naukowych w Lublinie, bierze udział w badaniach i pracach wykonywanych na zlecenie przemysłu. - Wyrazem wielkiego uznania dla kandydata za autorytet naukowy, jakim cieszy się nie tylko w kraju, ale i za granicą, jest powierzenie mu w drodze wyboru najwyższych godności akademickich. W 2004 r. nadano mu tytuł członka Międzynarodowej Akademii Termoelektryki, a w roku 2007 – tytuł członka Akademii Nauk Elektroniki Stosowanej Białorusi, Rosji i Ukrainy – powiedział w laudacji o prof. Hotrze promotor jego doktoratu honorowego, prof. Jan Sikora podczas czwartkowej uroczystości wręczenia dyplomu.
Prof. Iurii Kryvonos jest specjalistą w zakresie modelowania matematycznego i technologii informatycznych. Pracuje w Instytucie Cybernetyki Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Zajmuje się m.in. modelami matematycznymi falowych oraz szybko przebiegających procesów fizycznych i technologicznych. Jest autorem lub współautorem siedmiu monografii oraz 25 patentów i świadectw autorskich. Był promotorem 25 prac doktorskich i habilitacyjnych. W 2005 r. Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej podpisał umowę z Instytutem Cybernetyki NANU dotycząca wspólnych prac naukowo-badawczych m.in. w zakresie procesów spalania.
Prof. Waldemar Wójcik, promotor doktoratu prof. Kryvonosa, podkreślił jego wkład w rozwój współczesnych technologii informatycznych. - Prof. Kryvonos kierował pracami naukowymi nad opracowaniem szeregu unikatowych technologii informatycznych: monitoringu rozprzestrzenienie wirusowych infekcji na Ukrainie, usprawnienia działania ukraińskiego funduszu ubezpieczenia socjalnego z tytułu czasowej niezdolności do pracy, usprawnienia biegu spraw rozpatrywanych przez Sąd Najwyższy Ukrainy – powiedział w laudacji prof. Wójcik.
Politechnika Lubelska przyznała dotychczas dziewięć tytułów doktora honoris causa.eb, pap