PŚ w skokach: kibice odpalili race. Usłyszeli wyrok
Dwóch mieszkańców Przemyśla i jeden mieszkaniec okolic Krakowa oprócz kar pozbawienia wolności w zawieszeniu i grzywien przez dwa lata nie będą mogli uczestniczyć w imprezach sportowych organizowanych przez Polski Związek Narciarski.
12 stycznia, czyli tydzień przed zakopiańskim Pucharem Świata, weszły w życie nowe zapisy specustawy dot. imprez masowych. Zgodnie z nowymi przepisami m.in. zaostrzone zostały sankcje karne dla chuliganów lub osób łamiących obowiązujący na terenie obiektu sportowego regulamin, a w przypadku Wielkiej Krokwi jest to zakaz wnoszenia i odpalania środków pirotechnicznych. Podczas sobotnich zawodów w Zakopanem policja zatrzymała też innego kibica, który przed skokami zjechał z zeskoku Wielkiej Krokwi. Według nowych przepisów kibicowi, który znajdzie się w sektorze innym niż wskazany na bilecie wstępu i nie opuści go mimo wezwania osoby do tego uprawnionej, grozi kara ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 2 tys. zł. Jak powiedział rzecznik zakopiańskiej policji Kazimierz Pietruch, po przesłuchaniu świadków zdarzenia kibic ten stanie przed sądem.
Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych wprowadziła także tryb rozprawy odmiejscowionej, umożliwiającej sądzenie osoby bezpośrednio na stadionie, w salach wyposażonych w sprzęt umożliwiający połączenie z sędzią przebywającym w sali rozpraw. W związku z tym, że dwóch z trzech zatrzymanych kibiców odpalających race na Wielkiej Krokwi było nietrzeźwych, policja doprowadziła ich do sądu w niedzielę, dzień po zatrzymaniu na Wielkiej Krokwi.
Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych zmieniła w sumie 11 aktów prawnych, w tym pięć kodeksów. Nowelę przygotowało byłe MSWiA we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości. Projekt ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów 31 maja 2011 r., a 22 września nowelizację podpisał prezydent Bronisław Komorowski.
pap, ps