Pogrzeb Szymborskiej 9 lutego. Spocznie na Cmenatrzu Rakowickim
Majchrowski poinformował w czwartek, że po uroczystościach pogrzebowych odbędą się dwa spotkania poświęcone pamięci Szymborskiej. Pierwsze - jak powiedział - "krótkie spotkanie pożegnalne" odbędzie się w Sukiennicach, a drugie - w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK), będzie miało "charakter literacki".
Noblistka zostanie pochowana na Cmentarzu Rakowickim. - Jestem wykonawcą testamentu pani Wisławy Szymborskiej i w tymże testamencie, w jej ostatniej woli, znajduje się zapis, dotyczący właśnie pochówku na Cmentarzu Rakowickim, w grobowcu rodzinnym; ma to być - zgodnie z jej wolą - pogrzeb świecki - mówił sekretarz noblistki Michał Rusinek. Jak dodał, również zgodnie z wolą poetki, zostanie powołana fundacja, której celem będzie m.in. opieka nad spuścizną.
Zmarła polska noblistka Wisława Szymborska - czytaj więcej na Wprost.pl:
Litwa oddaje hołd Szymborskiej
Wisłocka, pozytywizm, kuzynka mojej babci - wpadki polityków po śmierci Szymborskiej
Szymborska zdobyła Nobla dzięki wdziękowi i ironii
Szymborską oklaskiwano jak gwiazdę rocka
Amerykańska prasa o Szymborskiej: jej poezja była intymna i prosta
Szymborska - popularna w Polsce, mało znana za granicą
"Szymborska w każdym tekście pukała do drzwi śmierci"
Tusk: Szymborska nie czekała na honory
"Pani Wisława umarła najlepiej jak mogła"
Wybór wierszy Szymborskiej ukazał się niedawno we Włoszech
Wisława Szymborska nie żyje. "Umarła spokojnie, we śnie"
Sikorski: śmierć Szymborskiej to niepowetowana strata
"Odeszła wspaniała poetka i dzielny człowiek"
Zdrojewski: Wisława Szymborska łączyła w sobie skrajności
Para prezydencka żegna Wisławę Szymborską
Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku, nie jest jednak pewne gdzie. W metryce poetki wymieniono Bnin, przekazy rodzinne głoszą jednak, że urodziła się w Kórniku. Z Wielkopolski rodzina Szymborskich przeniosła się do Krakowa.
Jako poetka Szymborska zadebiutowała w marcu roku 1945 wierszem "Szukam słowa" w dodatku do "Dziennika Polskiego". Pierwszy opublikowany tomik to "Dlatego żyjemy" (1952). Krytycy oceniają, że dopiero wydany w roku 1957 roku tom "Wołanie do Yeti" stał się właściwym debiutem poetki; widoczne są już w nim charakterystyczne cechy jej poetyki - aforystyczność i stosowanie paradoksu jako podstawowej figury retorycznej. Kolejne tomy jej wierszy to: "Sól" (1962), "Sto pociech" (1967), "Wszelki wypadek" (1972), "Wielka liczba" (1976), "Ludzie na moście" (1986), "Koniec i początek" (1993), "Chwila" (2002), "Dwukropek" (2005) i "Tutaj" (2008). Szymborska opublikowała zaledwie około 350 wierszy.
W uzasadnieniu werdyktu przyznającego Szymborskiej literacką Nagrodę Nobla w 1996 roku członkowie Szwedzkiej Akademii napisali, że nagrodę przyznano "za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".pap, ps