Ziobryści i PiS: Tusku nie oszukuj Polaków
Konsultacje z premierem tylko dla wybranych
6 lutego w Kancelarii Premiera szef rządu Donald Tusk weźmie udział w debacie o wywołującej wiele kontrowersji w ostatnich dniach umowie ACTA. Tusk będzie rozmawiał z ekspertami, przedstawicielami społeczeństwa informacyjnego i twórcami.
Solidarna Polska chce szczegółów ws. ACTA
Jaki powiedział też, że skieruje do Kancelarii Premiera pismo w sprawie ujawnienia "wszystkich szczegółów i dodatkowych protokołów związanych z umową ACTA". Solidarna Polska chce także spytać w piśmie, czy szef rządu przeczytał ACTA oraz czy zorganizuje konsultacje w sprawie umowy umożliwiające - zdaniem SP - konstruktywną dyskusję. SP chce także, by premier zadeklarował "jak będzie głosowała PO w parlamencie, jeśli ten dokument trafi do ratyfikacji".
"Tusk za a nawet przeciw ACTA"
Także szef klubu PiS Mariusz Błaszczak uznał za – jak to powiedział - „zabawne", że premier najpierw zdecydował o podpisaniu umowy, a dopiero później podjął konsultacje. - Można by, nawiązując do Lecha Wałęsy, powiedzieć, że Donald Tusk jest "za", a nawet "przeciw". Jest "przeciw", kiedy rozmawia z internautami, a "za" wtedy, kiedy rozmawia ze środowiskami twórców czy przedstawicielami UE - podkreślił. Według Błaszczaka w prawie międzynarodowym nie ma formuły, o której mówił w piątek Tusk, czyli zawieszenie procesu ratyfikacji. - Można ocenić deklaracje premiera jako zupełnie puste - powiedział. Błaszczak przypomniał też, że PiS złożyło w Sejmie wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie przyjęcia ACTA. - To jest pełna konsultacja - zaznaczył.
Sporna umowa
Polska, wraz z 21 państwami UE - z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii, podpisała dokument ACTA 26 stycznia. Treść umowy i brak konsultacji nad jej projektem wywołały liczne protesty internautów i ataki na strony internetowe urzędów państwowych. W piątek Tusk zdecydował o zawieszeniu procesu ratyfikacji ACTA co najmniej do końca roku.
ja, PAP