Wydzielą CBŚ z Komendy Głównej Policji?
Będą redukować etaty?
Po naradzie rocznej z komendantami wojewódzkimi szef policji podkreślił, że propozycje dotyczące wydzielenia CBŚ jako struktury organizacyjnej są już przygotowane, a kierunek zmian został zaakceptowany przez obecnego szefa MSW Jacka Cichockiego. Jak dodał, będzie to możliwe na początku 2013 r. Zaznaczył też, że po wydzieleniu biura z komendy głównej będzie można przeanalizować ewentualne zmiany w strukturze samej KGP. - Wydzielenie CBŚ jako jednostki organizacyjnej zmniejszy stan osobowy KGP i zapewne pewne struktury, które obecnie są w komendzie, nie będą potrzebne w takich rozmiarach - zastrzegł.
Działoszyński mówił w styczniu, że według niego dyrektor CBŚ powinien mieć własny budżet, uprawnienia personalne, dyscyplinarne, takie jakie mają komendanci wojewódzcy. - Według mnie pewnym nieporozumieniem jest, by komendant główny policji podpisywał sprawy dyscyplinarne jakiegoś policjanta z Rzeszowa czy Szczecina, który pracuje tam w CBŚ - argumentował.
CBŚ na wzór jednostek zachodnich
Centralne Biuro Śledcze powołano do życia 15 kwietnia 2000 roku po połączeniu dwóch działających w Komendzie Głównej Policji biur: Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Biura do Walki z Przestępczością Narkotykową. Wzorowano je na nowoczesnych tego typu instytucjach działających w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych. CBŚ ma na swoim koncie m.in. rozbicie największych polskich gangów - z Pruszkowa i Wołomina. Służący w nim funkcjonariusze zajmują się m.in. grupami specjalizującymi się w obrocie narkotykami, handlu bronią, amunicją, czy praniem pieniędzy.
W czerwcu 2011 r. w CBŚ zaczął też działać Wydział Operacji Pościgowych, który zajmuje się ściganiem najbardziej poszukiwanych przestępców. Planowane jest również utworzenie w strukturze biura Centrum ds. Uprowadzeń, które zajmowałoby się m.in. porwaniami dla okupu.
ja, PAP