Nagrodzili Wałęsę, Walentynowicz i papieża. Teraz wybrali Białorusina
8 grudnia 1991 roku zorganizował w rezydencji Wiskule w Białowieży spotkanie z udziałem ówczesnych przywódców Rosji i Ukrainy, Borysa Jelcyna i Leonida Krawczuka, na którym podpisano porozumienie w sprawie likwidacji ZSRR i utworzenia Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).
Po kilku dniach parlamenty trzech republik niemal jednomyślnie ratyfikowały porozumienie białowieskie. Niespełna dwa tygodnie później, 21 grudnia, na szczycie w Ałma-Acie do trzech słowiańskich republik dołączyły kolejne podmioty ZSRR: wszystkie z wyjątkiem trzech państw bałtyckich, czyli Litwy, Łotwy i Estonii, które definitywnie odmówiły integracji, i Gruzji; ostatecznie należała do WNP w latach 1993-2009. 25 grudnia 1991 roku Michaił Gorbaczow złożył rezygnację z funkcji prezydenta nieistniejącego już imperium. Z kremlowskiej baszty spuszczono czerwony sztandar, który zastąpiła trójkolorowa flaga Rosji.
Fundacja Pamięci Ofiar Komunizmu przyznaje Medale Wolności osobom zasłużonym w walce z komunizmem. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. Lech Wałęsa i Anna Walentynowicz oraz – pośmiertnie – papież Jan Paweł II.
zew, PAP