Fellini znów w Warszawie
"Festiwal powstał dlatego, że lubimy Felliniego i dlatego, że Fellini powinien z nami być. Festiwal jest dla nas także pretekstem do tego, żeby pokazać trochę niezależnej twórczości filmowej, teatralnej i muzycznej" - powiedział pomysłodawca i twórca imprezy, Lech Chaco Mackiewicz.
Na festiwalu będziemy mieli okazję podziwiać zespół Pan Profeska. Jest on twórcą muzyki do pokazywanego w ramach imprezy filmu "ToTuToTam"
"Muzycy ci zrobili duży wysiłek, żeby nagrać płytę niezależną. Nie jest to łatwe w tych czasach. Wiadomo, że duże wytwórnie monopolizują rynek. Chcielibyśmy, żeby oni zaistnieli. To jest grupa profesjonalistów na najwyższym poziomie, którzy wiedzą, co robią. Grają muzykę, której chce się słuchać, a przy okazji nie jest to głupia muzyka, coś w sobie ma" - zwrócił uwagę Mackiewicz.
Największą atrakcją festiwalu będzie konkurs filmów krótkometrażowych. Swoje prace nadesłali profesjonaliści i amatorzy z całej Polski. Laureat otrzyma statuetkę Małego FeFe.
"Fellini był amatorem - w pięknym znaczeniu tego słowa - kochał to, co robił, a przy okazji nie ukończył żadnych szkół filmowych. Chcemy, by w konkursie stanęli w szranki i studenci szkół filmowych, i reżyserzy profesjonalni, i tacy, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki. Każdy, kto nakręcił film trwający do 10 minut, o dowolnej tematyce, może go nam przysłać" - powiedział pomysłodawca Felliniady.
Rynek twórczości niezależnej w Polsce Mackiewicz określił jako "bardzo dynamicznie rozwijający się". "Rynek ten staje się poważną alternatywą dla głównego nurtu twórczości filmowej. Będzie wkrótce ciekawszy. To tylko kwestia czasu" - ocenił inicjator festiwalu.
Festiwale cieszą się ogromną sympatią publiczności.
W programie festiwalu są m.in.: spektakle - "Podróż" Teatru Mimages (pantomima), "Jak Gyom zostawał starszym panem" Teatru Nic Pewnego, "Zanzibar" Teatru Tańca Dada von Bzduelov, "Krzesła" wg Ionesco Teatru 13 aktorów, i koncerty - Danuty Bastek, grupy Złytoptak, Lena Ledoff Trio, grupy Bohema. Wykłady o filmach Felliniego wygłosi Grzegorz Pieńkowski.
Koniec festiwalu przewidziany jest na 31 października - w rocznicę śmierci Felliniego. Imprezy festiwalowe odbędą się w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.
Lech Chaco Mackiewicz jest absolwentem krakowskiej szkoły teatralnej i Uniwersytetu UTS w Sydney. Działa jako aktor i reżyser teatralny i filmowy. Współpracował z wieloma teatrami w Polsce, Rosji, Japonii, Korei Południowej i Australii.
mg, pap