"Mamy nadzieję na kompromis w kwestii Gmin Wyznaniowych Żydowskich"
Kadlcik powiedział, że stronę żydowską cieszy oficjalna deklaracja rządu "dotycząca wycofania się z pomysłu likwidacji wszystkich Komisji Regulacyjnych, w tym Komisji ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich". - To bardzo ważne, ponieważ jesteśmy w połowie drogi do zakończenia procedury odzyskiwania skonfiskowanego bezprawnie majątku - podkreślił.
"Mamy nadzieję na kompromis"
Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich poinformował, że przedstawione przez ministra Boniego propozycje będą dyskutowane i poddane dalszym konsultacjom podczas kolejnych spotkań. - Mam nadzieję, że ich efektem będzie wypracowanie kompromisowego modelu finansowania działalności gmin żydowskich - zaznaczył.
- Obawy przedstawicieli wszystkich obecnych dziś na spotkaniu wyznań budzi pomysł otwartego deklarowania wyznania w zeznaniach podatkowych, co w naszym przypadku wydaje się być w sposób szczególny uzasadnione - dodał Kadlcik.
Rząd chce wprowadzić możliwość odpisywania podatku na Kościoły
Boni przedstawił przedstawicielom Kościołów i związków wyznaniowych propozycję dotyczącą likwidacji Funduszu Kościelnego i usamodzielnienia płacenia składek przez duchownych. 15 marca rozmawiał o tym z przedstawicielami Kościoła Katolickiego.
Minister poinformował, że rząd chce wprowadzić możliwość przekazywania 0,3 proc. podatku dochodowego na Kościoły i związki wyznaniowe. Te miałyby samodzielnie płacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Boni poprosił Kościoły i związki wyznaniowe o zaopiniowanie tych założeń w ciągu 30 dni.
"Warto przyjrzeć się, jak sytuacja wygląda w innych krajach"
Ministerstwo cyfryzacji poinformowało, że konieczna jest dyskusja nad modelem usamodzielnienia płacenia składek przez duchownych. Według resortu warto porównać modele finansowania Kościołów w innych krajach. - Trzeba dyskutować o sprawach kluczowych, ale konieczne jest także, aby zobaczyć, jak likwidacja Funduszu Kościelnego wpłynie na sytuacje dotyczące poszczególnych związków wyznaniowych - napisano w komunikacie.
Ważne jest uwzględnienie specyfiki mniejszych związków wyznaniowych
Resort podkreśla, że w celu przyspieszenia konsultacji i prac nad projektem dotyczącym likwidacji Funduszu Kościelnego powołane zostaną mniejsze grupy robocze, które wypracują stanowiska w kluczowych sprawach. Zdaniem Boniego ważną sprawą jest uwzględnienie specyfiki mniejszych Kościołów i związków wyznaniowych.
Boni zapewnił przedstawicieli Kościołów, że rząd zamierza nadal kontynuować działalność Komisji Regulacyjnej oraz usprawnić jej działanie. Komisja ta zajmuje się sprawami związanymi ze zwrotem majątków.is, PAP