Muzułmanie obawiają się planów rządu Tuska
Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni spotkał się z przedstawicielami mniejszych Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Przedstawił im propozycję dotyczącą likwidacji Funduszu Kościelnego i usamodzielnienia płacenia składek przez duchownych. 15 marca rozmawiał o tym z przedstawicielami Kościoła katolickiego.
"Jesteśmy mniejszością, nie jesteśmy w stanie finansować ubezpieczeń"
Tomasz Miśkiewicz powiedział, że w kwestii likwidacji Funduszu Kościelnego najmniejsze organizacje wyznaniowe i kościelne mają swoje obawy. - Wiadomo, że jesteśmy mniejszością i nie bylibyśmy w stanie sfinansować części ubezpieczeń dotyczących osób kościelnych i duchownych - stwierdził.
W ocenie przewodniczącego Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP możliwość przekazania 0,3 proc. podatku dochodowego na Kościoły i związki wyznaniowe, w przypadku polskich wyznawców islamu, którzy są małą grupą wyznaniową, nie byłaby dobrym rozwiązaniem.
Jeżeli likwidacja Funduszu, to "na rozsądnych warunkach"
Miśkiewicz powiedział, że 0,3 proc. podatku to bardzo mało w porównaniu z 1 proc. podatku, który można przekazać na organizacje pożytku publicznego. Dlatego, jak dodał, jeśli doszłoby do likwidacji Funduszu, to "na rozsądnych, partnerskich warunkach", gdy odpis podatkowy na takie związki wyznaniowe, jak muzułmanie w Polsce, byłby nie mniejszy niż 1 proc.
Zwrócił też uwagę, że zakres działalności Funduszu Kościelnego to nie tylko ubezpieczenia i składki zdrowotne duchownych, ale też fundusze na renowację zabytkowych świątyń czy też remonty świetlic czy szkół, które należą do parafii. Powiedział też, że w przypadku likwidacji Funduszu pojawi się problem ujawnienia wyznania w deklaracji podatkowej i obaw przed jego ujawnieniem.
"Komisje Majątkowe do dobry pomysł"
Tomasz Miśkiewicz dodał, że ważną sprawą jest deklaracja podtrzymania przez rząd działalności Komisji Majątkowych, które działają wobec Kościołów i związków wyznaniowych, celem dokończenia przez nie prac. - To dobry krok, choć chcemy jeszcze spróbować przyspieszyć działalność i efektywność tych komisji - dodał Miśkiewicz.
Minister Boni poprosił Kościoły i związki wyznaniowe o zaopiniowanie założeń tego projektu w ciągu 30 dni, ale zwrócił uwagę, że uczestnicy spotkania poprosili o więcej czasu ze względu na nadchodzący okres świąteczny u chrześcijan i zydów.
Prace nad projektem likwidacji Funduszu przebiegać będą w mniejszych grupach
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało, że konieczna jest dyskusja nad modelem usamodzielnienia płacenia składek przez duchownych. Według resortu warto porównać modele finansowania Kościołów w innych krajach. "Trzeba dyskutować o sprawach kluczowych, ale konieczne jest także, aby zobaczyć, jak likwidacja Funduszu Kościelnego wpłynie na sytuacje dotyczące poszczególnych związków wyznaniowych" - napisano w komunikacie.
Resort podkreśla, że w celu przyspieszenia konsultacji i prac nad projektem dotyczącym likwidacji Funduszu Kościelnego powołane zostaną mniejsze grupy robocze, które wypracują stanowiska w kluczowych sprawach. Zdaniem Boniego ważną sprawą jest uwzględnienie specyfiki mniejszych Kościołów i związków wyznaniowych.
Podczas spotkania Boni zapewnił przedstawicieli Kościołów, że rząd zamierza kontynuować działalność Komisji Regulacyjnej oraz usprawnić jej działanie. Komisja ta zajmuje się sprawami związanymi ze zwrotem majątków.is, PAP