Condoleezza Rice: nie zostawimy Afganistanu talibom i terrorystom
"USA nie mogą wycofać się z Afganistanu"
Według AP, która cytuje wysokiej rangi wojskowych znających treść wystąpienia generała Johna Allena, dowódcy sił NATO w Afganistanie, przed komisją sił zbrojnych Kongresu USA, Allen podziela opinię, że USA nie mogą w przyśpieszonym trybie wycofać wojsk z Afganistanu. Amerykańska wywiadownia Stratfor pisze, że interwencja w Afganistanie - najdłuższa wojna, w której walczyła dotąd amerykańska armia - weszła w wyjątkowo trudną fazę. Zabicie przez amerykańskiego żołnierza 16 afgańskich cywilów jest jednym z "krytycznym momentów tej wojny", wydarzeniem tragicznym, ale zarazem sygnałem, że zawodowa armia walcząca na kilku frontach od paru lat osiągnęła "limit wytrzymałości".
"Długa wojna" w Afganistanie
Administracja byłego prezydenta Busha juniora ukuła w pierwszych latach interwencji w Afganistanie i Iraku koncepcję "długiej wojny", czyli działań wojennych, których celem jest walka z terroryzmem. Walka z talibami i filiami Al-Kaidy jest elementem "długiej wojny", ale zwycięstwo na lokalnym froncie - w Iraku, czy Afganistanie - nie stanowi końca tej kampanii. Kryterium sukcesu jest pokonanie - w bliżej nieokreślonej przyszłości - islamskich terrorystów, nie zaś zwycięstwo w określonym regionie. "Doktryna długiej wojny, głoszona między innymi przez byłego szefa Pentagonu Donalda Rumsfelda powstała, gdy nie brano jeszcze pod uwagę kosztów inwazji w Iraku i Afganistanie, ani tego, jakim wysiłkiem dla wojska, podatników i opinii publicznej będzie 10 lat konfliktu" - komentuje Stratfor.
"Wojny wyczerpały budżet USA"
"Teraz widoczne stały się błędy w założeniach o długiej wojnie" - pisze wywiadownia; jednym z nich było przewidywanie, że Ameryka będzie mogła kontynuować taką strategię niezależnie od wydarzeń na świecie, znużenia amerykańskiej opinii publicznej i bez przystosowania społeczeństwa do wysiłku wojennego na taką skalę. "Dekada wojny wyczerpała budżet i inne rezerwy Ameryki, włącznie z cierpliwością obywateli, którzy płacą podatki, rachunki i - prócz kosztów - nie widzą wpływu tej wojny na swe codzienne życie" - wylicza Stratfor.
Tymczasem walka z terroryzmem pozostaje ważna, choć nadzieja na jego wyeliminowanie jest iluzją - komentuje Stratfor. Ale szczególnie trudnym aspektem strategii "długiej wojny" - z jej frontem w Afganistanie - jest teraz to, że armia osiągnęła niemal kres swych możliwości, a powody, dla których prowadzona jest ta kampania znalazły się na marginesie narodowej świadomości Amerykanów. "Taka wojna nie może być skuteczna" - konkluduje Startfor.
ja, PAP