Whisky na naszej drodze do UE
Od 1 stycznia 2003 roku przewidywana jest 30 procentowa redukcja polskiego cła na mocne alkohole z wyjątkiem wódki, ale tylko w ramach kontyngentu importowego w wysokości 3 tysięcy ton.
"Polska ma przystąpić do Unii w 2004 roku. Komisja Europejska jasno oświadczyła, że od chwili przystąpienia nie ma mowy o utrzymaniu ceł lub kontyngentów. Jest więc zadziwiające, że w takiej chwili Polska wprowadza kontyngent. Nie przyczyni się to do zlikwidowania problemów, związanych z kwitnącym czarnym rynkiem alkoholi" - oświadczył prezes CEPS Hugh Morison.
"Polska musi uznać, że natychmiastowe zniesienie kontyngentów wraz ze stopniową redukcją istniejących protekcjonistycznych taryf celnych byłoby o wiele lepszym sposobem postępowania w okresie przejściowym, poprzedzających członkostwo" - dodał.
"Dlatego oczekujemy od Komisji Europejskiej, że w kontaktach z polskimi władzami będzie nadal kładła nacisk na to, że cła i kontyngenty na wszystkie spirytualia importowane z Unii muszą być zniesione najpóźniej do dnia przystąpienia, żeby zapewnić wypełnienie przez Polskę niezbędnych wymogów udziału w jednolitym rynku" - cytuje Morisona AGENCE EUROPE.
mg, pap