Borusewicz i polscy posłowie z wizytą w Omanie
Borusewicz wraz z ok. 40-osobową delegacją, w skład której wchodzą biznesmeni m.in. z firm PBG SA, Mostostal, Stabar, Polskiego Banku Przedsiębiorczości, wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan oraz przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej, wyjeżdżają do Omanu 25 marca rano.
Inauguracja polsko-omańskiego Forum Biznesu
Program gospodarczy w Omanie obejmuje m.in. spotkanie z ministrem handlu i przemysłu, z przewodniczącym Rady Państwa oraz miejscowymi przedsiębiorcami. Marszałek zainauguruje także Forum Biznesu Polsko-Omańskiego, podczas którego ma zostać podpisana porozumienie o współpracy pomiędzy Krajową Izbą Gospodarczą a Omańską Izbą Handlową.
Poza rozmowami dotyczącymi gospodarki przewidziane są spotkania polityczne. Marszałek ma rozmawiać z sułtanem Kabusem ibn Saidem, przewodniczącym Rady Państwa, a także ministrami spraw zagranicznych oraz dziedzictwa i kultury.
"To pierwsza tego typu polska wizyta w Omanie"
- Wizyta w Omanie ma charakter przede wszystkim polityczno-gospodarczy. Ten kraj pozostawał do tej pory na uboczu naszych zainteresowań i jest to faktycznie pierwsza tego typu polska wizyta w tym kraju - powiedział Borusewicz. Jak podkreślił, tego typu wizyta służy przede wszystkim budowaniu sprzyjającej atmosfery do nawiązywania strategicznej współpracy oraz podpisywania kontraktów biznesowych.
- Oman jest interesującym miejscem, dlatego że jest to jedyny kraj, którego zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego nie zostały podzielone przez wielkich tego świata. Nasi biznesmeni na pewno będą rozmawiać na temat ewentualnej współpracy w tym sektorze - powiedział Borusewicz. Dodał, że w skład delegacji wchodzi także grupa polskich archeologów, przedstawiciele wyższych uczelni oraz Teatru Wielkiego.
Oman jest jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów arabskich. Najwięcej zysku przynosi mu eksport ropy naftowej. W 2000 roku Oman został członkiem WTO, a w 2006 zniesiono cła w handlu z USA. Oman handluje głównie ropą naftową, miedzią, rybami, owocami i tytoniem. Główni partnerzy handlowi to: USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Japonia, Wielka Brytania i Singapur.
is, PAP