Przedwojenny odkurzacz i fotel Wyszyńskiego. Niezwykła wystawa otwarta
Jednymi z ciekawszych eksponatów są dwa fotele dentystyczne, z których jeden wyprodukowany w 1960 r. służył kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu w warszawskim pałacu przy ul. Miodowej. Przy drugim eksponowana jest niemiecka lampa kwarcowa, która była w wyposażeniu szpitala w podkaliskim Liskowie, który założył przed wojną społecznik i spółdzielca oraz polityk ksiądz Wacław Bliziński.
Miłośników motoryzacji powinny zainteresować produkowane w latach 1954-1966 motocykle marki WFM i SHL, a gospodynie domowe - szczególnie te starsze - żelazka, suszarki do włosów, magiel, wyżymaczka do prania, maszyny do szycia.
W okresie międzywojennym ceny urządzeń domowych, szczególnie elektrycznych, były bardzo wysokie. Żelazko kosztowało w 1936 r. 15 złotych, ale maszynka do kawy już 62 złote. Za kuchnię dwupłytową z piekarnikiem trzeba było zapłacić 230 złotych, a za bojler – 150-480 złotych. Średnie uposażenie pracowników umysłowych wynosiło w tym czasie 250-300 złotych miesięcznie. Jak pisała ówczesna prasa, niektóre urządzenia pozostawały dla wielu „marzeniem bez jutra".
Ekspozycję dopisano do kalendarza tegorocznych 20. Europejskich Dni Dziedzictwa „Tajemnice codzienności". Można ją oglądać do końca września.
zew, PAP