Wenus spotka się z Kurczętami i Kościołem Masońskim
Dodał, że 2 kwietnia wieczorem Wenus znajdzie się na południowym skraju Plejad, 3 kwietnia wieczorem będzie się znajdować praktycznie w samym środku gromady, a 4 kwietnia wyjdzie z gromady po jej wschodniej stronie. Oba ciała widać wieczorem - około godzinę po zachodzie Słońca świecą prawie 30 stopni nad zachodnim horyzontem.
- Prognozy pogody na najbliższą noc wskazują, że szanse na bezchmurne niebo mają mieszkańcy Polski północnej. Dobę później najwięcej przejaśnień oczekuje się na samym południu naszego kraju i na Mazowszu – zauważył astronom.
Plejady to najbardziej znana gromada otwarta na niebie. Swoją popularność zawdzięczają głównie temu, że można je swobodnie podziwiać nawet nieuzbrojonym okiem. Gromada ta znajduje się w gwiazdozbiorze Byka i jest odległa od nas o około 440 lat świetlnych. Ta młoda gromada – mająca około 100 mln lat – jest otoczona piękną, niebieską mgławicą, która widoczna jest na zdjęciach wykonanych odpowiednią techniką. W katalogu Messiera oznaczone są jako M45 lub Messier 45. Ich inne nazwy to: Baby, Kurczęta, Kokoszki, Siedem Sióstr oraz Kościół Masoński.
ja, PAP