Kościół chce być domem
Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wezwał do wychodzenia naprzeciw tym, którzy odeszli z Kościoła. Przekonywał, by krytyki pod adresem kleru nie nazywać "prześladowaniem". Podkreślał też, zwracając się do kapłanów, że to od nich zależy świętość oblicza Kościoła. - Bóg więcej od nas wymaga - zaznaczył.
Z kolei metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz zapewnił, że Kościół, "niezależnie od mankamentów swoich sług", pragnie "służyć i scalać wspólnotę". Kard. Dziwisz podkreślał, iż duchowieństwo boleje nad czynami tych księży, którzy "pobłądzili". Dodał, że Kościół pada też ofiarą niesłusznej krytyki i "prymitywnego antyklerykalizmu, związanego z kalkulacjami politycznymi".
Przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik zapewnił, iż Kościół w Polsce czuje, że potrafi stawić czoło trudnościom i wyzwaniom nowej epoki. Jak dodał, Kościół ufa kapłanom i wie, że większość z nich utożsamia się z Ewangelią. - Kapłan musi mieć odwagę pójścia pod prąd opinii publicznej, ilekroć ta próbuje przekreślać boże prawa, zdrowe tradycje Kościoła i naszej wiary - mówił abp Michalik. Jak podkreślił hierarcha, kapłani mają bronić biednych i pogardzanych, pomagać sierotom oraz szerzyć kulturę życia, a nie śmierci.
Natomiast metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zaapelował do kapłanów, by parafie były domami, a nie urzędami, a księża - duszpasterzami a nie urzędnikami. Tegoroczne hasło roku duszpasterskiego brzmi: "Kościół jest domem".
Najświeższe wieści z życia Kościołów zawsze na Wprost.pl
Kardynał Nycz: kapłani nie powinni być urzędnikami
Abp Michalik: politycy znieważają księży, ale my musimy iść pod prąd
Kard. Dziwisz: politycy wzbudzają niechęć do Kościoła
Abp Skworc: krytyka Kościoła to nie prześladowanie
Prymas poprowadzi Drogę Krzyżową w kujawskiej Jerozolimie
Przed świętami konfesjonał czynny całą dobę
Benedykt XVI: sytuacja w Kościele dramatyczna, księża są nieposłuszni