Eksperymentalne kino w Szczecinie
Jak poinformował dr Piotr Klimek z Akademii Sztuki w Szczecinie, program festiwalu obejmuje 44 tytuły różnych, hiszpańskich autorów i jest podzielony na sześć bloków tematycznych. Podczas festiwalu wyświetlane będą eksperymentalne filmy, które powstały od końca lat 50. XX w. do współczesnych produkcji.
Program filmowy festiwalu przygotował State Corporation for Spanish Cultural Action Abroad i Filmoteka Katalonii. Ma on przedstawić mało znaną historię hiszpańskiego eksperymentalnego kina. Festiwal gościł już m.in. w National Gallery of Art w Waszyngtonie, Anthology Film Archives w Nowym Jorku, londyńskim Tate Modern, Jeu de Paume w Paryżu i Biennale Wro Art Center we Wrocławiu.
Festiwal podzielony na bloki
Festiwal zacznie blok filmów dokumentalnych, pierwszym będzie "Fuego en Castilla" José Val del Omara - jednej z ważniejszych postaci hiszpańskiego przemysłu filmowego. Wyświetlony zostanie m.in. film Gabriela Blanco pokazujący typową niedzielę Hiszpanów poza miastem czy film opowiadający o osobach pracujących na co dzień ze śmiercią, brudem lub seksem, którego reżyserem jest Virginia García del Pino.
Kolejny blok to próba pokazania dialogu pomiędzy filmowcami różnych pokoleń. Będą filmy autorów, którzy uczestniczyli w przedsięwzięciach awangardowych w Barcelonie, Madrycie i Walencji w latach 70. XX w. oraz najmłodszych, z pokolenia aktywnego od lat 90. Jednym z prezentowanych bloków obejmuje różne okresy historii hiszpańskiego kina, wspólnym mianownikiem filmów jest eksperyment w obszarze animacji.
Historyczna animacja
Podczas festiwalu prezentowany będzie "... ere erera baleibu izik subua aruaren..." José Antonio Sistiagi będący pierwszym filmem w historii kina hiszpańskiego w całości namalowanym w technice animacji na taśmie filmowej. Reżyser użył 35 mm taśmy celuloidowej jako płótna, na które naniósł obraz w różnych technikach. Pokazowi towarzyszyła będzie muzyka grana na żywo.
Wszystkie prezentacje filmowe będą poprzedzone zapowiedziami teoretycznymi. Po każdym seansie zaplanowana jest dyskusja nad obejrzanymi filmami. Pokazy festiwalowe odbędą się w klubie 13muz, kinie Helios, w głównym gmachu szczecińskiego Muzeum Narodowego oraz auli na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Festiwal organizowany jest przez szczecińskie Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki, Mediatekę i Akademię Sztuki w Szczecinie we współpracy z hiszpańskim kinem Xcentric.
mp, pap