"To nie jest tak, że każdego roku Grób jest ten sam"
Dekoracja Grobu Pańskiego - jak zaznaczył ks. Bartołd - dla wielu będzie trudna w odbiorze. - Sądzę jednak, że Wielkanoc to święta, gdzie przechodzimy pewną drogę krzyżową - swoją własną razem z Chrystusem, podczas której stawiamy sobie trudne pytania po to, by rozweselić się porankiem Zmartwychwstania - powiedział proboszcz archikatedry.
Ks. Bartołd podkreślił też, że wystrój Grobu Pańskiego ma nam przypominać o ważnych wydarzeniach, które stają się ludzkim udziałem. - To nie jest tak, że każdego roku Grób jest ten sam. Figura Chrystusa jest ta sama, monstrancja z Najświętszym Sakramentem w Grobie jest ta sama, natomiast scenografia Grobu ma nam pomagać w spojrzeniu na swoje życie poprzez pryzmat Objawienia Bożego - podkreślił.
Jak powiedział rzecznik Ordynariatu Polowego ks. płk Zbigniew Kępa, w tym roku wystrój Grobu Pańskiego w Katedrze Polowej WP jest bardzo prosty, ale zawiera się w nim bardzo głęboka symbolika. - Figura Chrystusa złożona do Grobu znajduje się na piasku, a z niego wyrastają świeże kwiaty, które są symbolem budzącego się życia, ale też symbolem potęgi życia, które daje nam Chrystus zmartwychwstały - wyjaśnił. Dodał, że najważniejszym elementem wystroju Grobu jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem, za którą umieszczono biało-czerwone kwiaty w kolorach narodowych oraz dużą świecę, przypominającą paschał - symbol zmartwychwstania Chrystusa.
Ks. Kępa podkreślił, że Grób Pański umieszczono w kaplicy, której ściany pokryte są tabliczkami z imionami i nazwiskami tych, którzy zginęli w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie. - Ci, którzy zginęli na Wschodzie, mówiąc paradoksalnie, oni odnieśli zwycięstwo - zwycięstwo moralne, o czym mówi napis: "Zwyciężeni, ale niepokonani" - zaznaczył rzecznik.
zew, PAP