Przełom? Izrael pierwszy raz zaprosił Romów
Wizyta romskiej delegacji rozpocznie się 16 kwietnia i potrwa do 20 kwietnia. Liderzy tej społeczności podczas pobytu w Tel Awiwie i Jerozolimie spotkają się przede wszystkim z przewodniczącym izraelskiego parlamentu, Knesetu, Reuvenem Rivlinem i przedstawicielami izraelskiego MSZ, dyrektorem instytutu pamięci Yad Vashem Avnerem Shalevem, a także członkami społeczności romskiej w Izraelu.
- Przedstawiciele władz i instytucji Izraela wraz delegacją Romów rozmawiali będą m.in. o możliwościach rozwoju i pogłębiania współpracy kulturalnej i edukacyjnej oraz o współczesnej sytuacji Romów w Europie – powiedział szef Stowarzyszenia Romów w Polsce.
Stowarzyszenie Romów w Polsce utworzono na początku 1992 roku. Podstawowym jego zadaniem jest działanie na rzecz tworzenia warunków pełnego uczestnictwa Romów w życiu społeczności polskiej, której - mimo własnej, specyficznej tożsamości - czują się członkami. Romowie w Polsce mają status mniejszości etnicznej. W Polsce mieszka ich 20-30 tys. osób tej narodowości. Według różnych szacunków, w Europie przedstawicieli tej nacji jest od 8 mln do nawet ok. 15 mln. W wyniku prześladowań i terroru w latach panowania III Rzeszy śmierć poniosła około połowa populacji romskiej, zamieszkującej obszary okupowane przez Niemców.
Dzień Pamięci o Zagładzie (Jom HaSzoa) został ustanowiony 12 kwietnia 1951 roku przez izraelski parlament - Kneset. Jego data związana jest z powstaniem w getcie warszawskim. Pierwotnie nazwa święta brzmiała Yom Hashoah U'Mered HaGetaot (Dzień Pamięci o Zagładzie i Powstaniu w Getcie- red.). Później dzień ten określano jako Yom Hashoah Ve Hagevurah (Dzień Pamięci o Zagładzie i Bohaterstwie- red.). Obecnie mówi się po prostu o Dniu Pamięci o Zagładzie. Data Dnia Pamięci w kalendarzu gregoriańskim jest ruchoma. Wynika o stąd, że kalendarz żydowski jest kalendarzem księżycowym. Przypada zawsze 27 dnia miesiąca Nisan, który w tym roku nastąpi 18 kwietnia.
is, PAP