72 lata po Katyniu: Polska jest tam, gdzie mogiły Polaków
Obchody we Wrocławiu rozpoczęły się od mszy świętej w Bazylice Mniejszej Kościoła Garnizonowego pod wezwaniem św. Elżbiety, następnie uczestnicy nabożeństwa przeszli pod pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który znajduje się we wrocławskim Parku Słowackiego.
"Żyjemy w bezpiecznym kraju"
Wiceprezes Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej Jacek Libicki podkreślił, że do liczby ponad 22 tys. ofiar zbrodni katyńskiej dodać także należy od 150 do 200 tys. członków rodzin pomordowanych przez NKWD. - Ci ludzie zostali sami ze swoimi dramatami. W tzw. "Polsce Ludowej" musieli ukrywać swoją przeszłość i swoją historię. Dobro jednak zwycięża, dowodem tego jest to, że żyjemy dzisiaj w kraju bezpiecznym, spokojnym i rozwijającym się, przed którym widać jasną przyszłość – mówił Libicki.
Dowódca Garnizonu Wrocław gen. bryg. Marek Sobiechowski dodał, że do tragicznego scenariusza z 1940 r. dopisane zostały ofiary katastrofy lotniczej sprzed dwóch lat, „przed którymi także chylimy dziś głowy". - Dziś oddajemy honor również tym, którzy mieli odwagę walczyć z kłamstwem i próbami tuszowania historii – zaznaczył.
"Polska jest tam, gdzie mogiły Polaków"
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz powiedział, że powracając myślą do katyńskich mogił powinniśmy pamiętać, że są one częścią Polski. - Bo Polska jest wszędzie tam, gdzie są mogiły Polaków. To jest nasze prawo do narodowej pamięci ważniejsze niż jakikolwiek granice administracyjne lub wewnętrzne - podkreślił.Arcybiskup senior Edmund Piszcz zwrócił uwagę, że zbrodni katyńskiej towarzyszyła przez dziesięciolecia inna zbrodnia, czyli zakaz mówienia o tym tragicznym wydarzeniu.
"Młodzi ludzie muszą poznawać historię"
- Oprócz zbrodni milczenia w Polsce była też zbrodnia milczenia naszych sojuszników - Amerykanów i Anglików - podkreślił abp. Zaznaczył, że "bohaterscy Polacy, którzy zginęli w Katyniu zaświadczają iż miłość do ojczyzny okupiona jest ofiarnością i poświęceniem". Jego zdaniem "bardzo ważne jest to, by młodzi ludzie poznawali historię Polski, bo tylko znając dzieje ojczyzny można ją pokochać".
Podczas obchodów młodzież z olsztyńskich szkół biorących udział w programie edukacyjnym "Katyń - ocalić od zapomnienia" odczytała fragmenty rodzinnej korespondencji znalezionej przy pomordowanych oficerach w Katyniu. Uczestnicy uroczystości złożyli wieńce pod krzyżem katyńskim na cmentarzu komunalnym w Olsztynie.
mp, pap