Rząd chwali się sukcesami w przewodzeniu Unią
Jak informuje CIR w komunikacie, dokument pt. "Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej. Raport końcowy z przygotowania i sprawowania prezydencji" przedstawia realizację zobowiązań nałożonych na pełnomocnika rządu ds. przygotowania organów administracji rządowej i sprawowania przez Polskę prezydencji. Funkcję tę pełnił minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.
Prezydencja podsumowana
Raport został opracowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy współpracy ministerstw i urzędów centralnych zaangażowanych w obsługę polskiego przewodnictwa w Radzie UE.
Dokument przedstawia kwestie zawierające m.in.: organizację przygotowań i przebieg prezydencji, w tym: budżet, partnerów biznesowych, organizację spotkań krajowych oraz zagranicznych, kwestie promocji, informacji i programu kulturalnego. Ponadto pełnomocnik przedstawił w raporcie przygotowania programowe, współpracę w ramach trio (trzy kraje sprawujące po sobie prezydencję), priorytety polskiego przewodnictwa, kwestię wizerunku i oceny prezydencji w kraju oraz za granicą.
Polska budowała konkurencyjną Europę
Polska przewodziła pracom Rady Unii Europejskiej od 1 lipca do 31 grudnia 2011 roku. W tym czasie podejmowała działania na rzecz wzmocnienia wzrostu gospodarczego poprzez: rozwój rynku wewnętrznego (w tym elektronicznego) i wykorzystanie budżetu unijnego do budowy konkurencyjnej Europy. Polska była pierwszym krajem, który rozpoczął negocjacje budżetu na lata 2014-2020.
Ponadto rząd działał również m.in. na rzecz rozwoju polsko-szwedzkiej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego i wypracowania nowych relacji UE ze światem arabskim. Pod koniec września w Warszawie odbył się szczyt Partnerstwa Wschodniego, na który przyjechali m.in. szef Komisji Europejskiej, przewodniczący Rady Europejskiej i przywódcy państw europejskich.
Rząd chwali się sukcesami
Rząd za trzy największe sukcesy prezydencji uznał ostateczne przyjęcie sześciopaku, czyli pakietu sześciu aktów legislacyjnych wzmacniających dyscyplinę finansową w UE i strefie euro; oparcie negocjacji nad nowym wieloletnim budżetem UE 2014-2020 na wyjściowej propozycji Komisji Europejskiej z czerwca 2011 roku oraz utrzymanie idei rozszerzenia UE.
W ciągu półrocznego przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej w naszym kraju odbyły się 452 spotkania, w tym 20 posiedzeń ministrów z 27 krajów UE, 30 konferencji na poziomie ministerialnym oraz ponad 300 spotkań eksperckich.
ja, PAP