Relikwie Jana Pawła II trafią do Gniezna
Centralnym elementem uroczystości odpustowych będzie niedzielna uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem prymasa Polski. Podczas mszy św. homilię wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
- Wśród zaproszonych do Gniezna gości są m.in. kardynałowie Henryk Gulbinowicz, Stanisław Dziwisz, Kazimierz Nycz i prymas senior kard. Józef Glemp. Przyjedzie prymas Czech kard. Dominik Duka, będą też przewodniczący KEP abp Józef Michalik oraz nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. W sumie do Gniezna przybędzie ok. 50 kardynałów, arcybiskupów i biskupów. Spodziewamy się też obecności grupy kilkunastu rektorów polskich misji katolickich – powiedział ks. Przybylski.
W trakcie uroczystości kard. Stanisław Dziwisz przekaże dla bazyliki prymasowskiej relikwie bł. Jana Pawła II: ampułkę z krwią w relikwiarzu, który trafi do ołtarza jednej z kaplic świątyni, oraz skrawek tkaniny nasączony krwią, umieszczony w tzw. pacyfikale, relikwiarzu w kształcie krzyża. Będzie on podawany wiernym do uczczenia.
Uroczystości rozpoczną się w sobotę nieszporami w bazylice prymasowskiej, po których nuncjusz apostolski w Polsce będzie przewodniczył procesji z relikwiami św. Wojciecha do kościoła św. Michała Archanioła. Tam też, zgodnie z tradycją, będzie miało miejsce całonocne czuwanie. Na zakończenie obchodów, po niedzielnych nieszporach, prymas Polski pobłogosławi dzieci.
W uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha uczestniczyć będą pielgrzymi z Polski i zza granicy. Do Gniezna przybędą parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządów lokalnych, reprezentanci środowisk naukowych i kulturalnych, liderzy oraz członkowie ruchów, organizacji i stowarzyszeń katolickich oraz duszpasterstw środowiskowych.
Święty Wojciech urodził się w czeskich Libicach w 956 roku. W wieku 27 lat został biskupem praskim. Wypędzony z Pragi przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego. Zginął tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach. Jego ciało wykupił od Prusów Bolesław Chrobry. Według legendy zapłacił za nie tyle kilogramów złota, ile ważyło. Relikwie misjonarza - męczennika umieszczono na ołtarzu romańskiej katedry w Gnieźnie. W Polsce jest ponad 170 parafii pod wezwaniem świętego Wojciecha i blisko 140 miejscowości, które nawiązują w nazwie do jego imienia.
zew, PAP