Polacy nie chcą rządów Tuska
Przeciwników więcej niż zwolenników
44 proc. badanych określiło się w kwietniu jako przeciwnicy rządu (o 1 punktów proc. mniej niż w marcu), 27 proc. - jako zwolennicy gabinetu Donalda Tuska (o 4 pkt. proc. mniej niż przed miesiącem). Obojętny stosunek do obecnej Rady Ministrów wyraziło 25 proc. respondentów (o 4 pkt. proc. więcej). 4 proc. badanych na pytanie o stosunek do rządu odparło: "trudno powiedzieć" (o 1 pkt. proc. więcej).
Ankietowani pytani byli też, czy są zadowoleni z tego, że na czele rządu stoi obecnie Donald Tusk. Na tak postawione pytanie ponad połowa badanych (55 proc., czyli o 2 punktów proc. mniej niż w marcu) odparła, że nie. 31 proc. respondentów (2 punkty proc. mniej niż przed miesiącem), odpowiedziało "tak". "Trudno powiedzieć" - w ten sposób odpowiedziało 14 proc. badanych - o 4 punkty proc. więcej niż w marcu.
Będzie lepiej? Polacy pesymistyczni
CBOS spytał też Polaków o ocenę polityki gospodarczej rządu. Na pytanie, czy polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej, 66 proc. badanych (o 1 pkt. proc. więcej niż w marcu) odpowiedziało, że nie. 23 proc. (czyli o 2 pkt. proc. mniej) odparło, że tak. 11 proc. badanych (o 1 punkt proc. więcej niż w marcu) - nie ma zdania na ten temat.
CBOS podsumowuje, że w kwietniu nie odnotowano już tak znaczących spadków w notowaniach rządu, jakie rejestrowane były w pierwszym kwartale roku; w porównaniu z marcem ubyło zwolenników rządu, natomiast oceny jego działalności oraz poparcie dla premiera kształtują się na zbliżonym poziomie co przed miesiącem; zahamowaniu silnych tendencji spadkowych w notowaniach rządu - zauważa CBOS - towarzyszy stabilizacja poparcia dla PO. Sondaż przeprowadzono w dniach 12-18 kwietnia na liczącej 1018 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
ja, PAP