Europejski Kongres Gospodarczy utrudni ruch w Katowicach
Organizatorzy czwartej już edycji tej największej w naszej części Europy biznesowej imprezy spodziewają się ok. 6 tys. gości, z których trzy czwarte przyjedzie spoza Śląska. Na ulicach miasta zrobi się tym bardziej tłoczno, że w centrum Katowic trwają prace przy przebudowie rynku oraz budowie dworca kolejowego.
Zmiany w organizacji ruchu
Jak informuje katowicka Straż Miejska, w dniach kongresu na niektórych ulicach będzie obowiązywać strefa ograniczonego ruchu, a na wyznaczonych odcinkach pojawią się zakazy ruchu oraz dodatkowe znaki drogowe zakazujące zatrzymywania się, z możliwością odholowania auta na koszt właściciela. Przez cały czas trwania kongresu utrudniony będzie ruch i parkowanie przede wszystkim w pobliżu dwóch głównych (z 11) kongresowych lokalizacji – Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek oraz sąsiadującego z nim gmachu Sejmu Śląskiego.
Chodzi o place Sejmu Śląskiego i Bolesława Chrobrego, a także ulicę Ligonia, której odcinek od ul. Sienkiewicza do budynku Centrum Kultury Katowice będzie wyłączony z ruchu w obu kierunkach. Na ul. Jagiellońskiej (od ul. Reymonta do ul. Sienkiewicza) obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się. Podobnie na ul. Lompy (od ul. Jagiellońskiej do ul. Powstańców). 15 maja, kiedy w Teatrze Śląskim będzie odbywać się kongresowe forum poświęcone współpracy Europy z Chinami, zakaz ruchu w obu kierunkach obejmie przebiegającą obok gmachu teatru ul. Teatralną.
W tym samym dniu, a także 16 maja, zamknięty będzie parking przy Urzędzie Stanu Cywilnego przy pl. Wolności, a przy ulicach Matejki i Dworcowej będzie zakaz zatrzymywania się. W tym drugim miejscu złamanie zakazu może oznaczać usunięcie auta na koszt właściciela.
Korki i brak miejsc parkingowych
15 i 16 maja utrudniony będzie też ruch i parkowanie w pobliżu hotelu Qubus, przy ulicach Piastowskiej i Uniwersyteckiej. Nie będzie możliwości wjazdu w Piastowską z alei Korfantego, a na Uniwersyteckiej w rejonie hotelu będzie zakaz zatrzymywania. W pobliżu biurowca Centrum, na ul. Mickiewicza (na odcinku od ul. Dąbrówki do ul. Sokolskiej) miejsca parkingowe będą przeznaczone tylko dla uczestników kongresu, posiadających specjalne karty parkingowe.
W ostatnim dniu kongresu, 16 maja, zmiany obejmą też Rejon „Ronda Sztuki" – wzdłuż alei Korfantego (przy pomniku Powstańców Śląskich) oraz wzdłuż placu przed halą Spodka miejsca parkingowe będą tylko dla uczestników kongresu.
Busy i taksówki dla kongresowych gości
Organizatorzy kongresu przyznają, że skala imprezy powoduje, iż w mieście odczuwalne będą utrudnienia komunikacyjne. - Już teraz mamy do czynienia z utrudnieniami w poruszaniu się po mieście wynikającymi z prac prowadzonych w ramach przebudowy rynku. W najbliższych dniach parkowanie w pobliżu kongresowych aren będzie utrudnione, a ruch jeszcze bardziej wzmożony. Apelujemy o korzystanie ze środków komunikacji publicznej zamiast prywatnych samochodów i polecamy spacery – powiedział rzecznik katowickiego magistratu Jakub Jarząbek.
Aby ułatwić komunikację między kongresowymi lokalizacjami jego uczestnikom organizatorzy oferują możliwość korzystania z oznaczonych busów oraz sieci taksówek, ze specjalną zniżką dla kongresowych gości. W poruszaniu się po arenach imprezy ma też pomóc specjalnie opracowana aplikacja na urządzenia przenośne. Mobilny przewodnik (merytoryczny i komunikacyjny) po kongresie można pobrać na platformy Apple oraz Google Android.
Sto konferencji i debat
Na katowicki kongres złoży się ponad sto konferencji, debat, dyskusji i wydarzeń towarzyszących. Imprezę otworzy 14 maja rano prezydent Bronisław Komorowski. Będą też m.in. unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski, wicepremier Waldemar Pawlak i minister nauki Barbara Kudrycka. Wśród gości są biznesmeni i politycy z wielu krajów Europy.
Organizatorem kongresu jest grupa PTWP – wydawca m.in. miesięcznika gospodarczego Nowy Przemysł i portalu wnp.pl. Polska Agencja Prasowa jest wśród patronów medialnych tego wydarzenia.
ja, PAP