Profesorowie z Niemiec zastanowią się nad rozwojem polonistyki
- Będą to dziekani i dyrektorzy instytutów polonistycznych działających m.in. w Niemczech, Francji i na Ukrainie. Podczas konferencji chcemy wspólnie się zastanowić, w jakim kierunku musi pójść polonistyka, aby język polski nie był niszowy, ale zajął odpowiednie dla niego miejsce - poinformowała przewodnicząca konferencji Jolanta Pasterska.
Pasterska podkreśliła, że jednym z celów konferencji jest wymiana doświadczeń naukowych przez katedry polonistyczne uniwersytetów wschodnich i zachodnich. - Mamy nadzieję, że kiedy profesorowie np. z Niemiec i Ukrainy spotkają się, to być może uda się stworzyć wspólne zespoły badawcze - powiedziała.
Konferencja pt. „Polonistyka w Europie. Kierunki i perspektywy rozwoju" rozpocznie się w poniedziałek od uroczystości wręczenie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego Wiesławowi Myśliwskiemu. Przez kolejne dwa dni odbędzie się kilkadziesiąt dyskusji i paneli poświęconych różnym aspektom polonistyki lub konkretnym utworom z historii polskiej literatury.
Wśród zagranicznych gości, którzy wygłoszą referaty będzie m.in. prof. Alfred Gall z Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji (Niemcy), który specjalizuje się w twórczości Czesława Miłosza. Do Rzeszowa przyjedzie również prof. Rostysław Radyszewski z Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, który wygłosi referat pt. „Ukraińska percepcja poematu Stanisława Trembeckiego «Sofijówka »".
W czwartek, w ostatni dzień konferencji, jej uczestnicy będą zwiedzać Podkarpacie. Odwiedzą m.in. park etnograficzny w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Pasterska zaznaczyła, że jest to pierwsza tak duża konferencja organizowana przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. - Chcemy w ten sposób uczcić 50 - lecie istnienia polonistyki w Rzeszowie - powiedziała.sjk, PAP