W Turcji odkryto ślady nowego, nieznanego języka
Tabliczka zachowała się, ponieważ została przypadkowo wypalona podczas pożaru pałacu w Tushan. Tabliczka znajdowała się w miejscu sali tronowej. Pożar miał miejsce ok. 700 r. p.n.e. Pismem klinowym zapisano na niej imiona kobiet, które podlegały władzy pałacu i lokalnej assyryjskiej administracji.
Jak wyjaśnia John MacGinnis z University of Cambridge, zachowało się kilkadziesiąt imon. Dodaje, że jedno lub dwa są assyryjskie, kilka innych może należeć do takich języków jak luwijski czy hurycki, większość jednak należy do języka, którego wcześniej nie zidentyfikowano. MacGinnis wykluczył języki używane w imerium assyryjskim, jak również inne znane języki z tamtych czasów, takie jak egipski, elamicki, urartyjski czy zachodniosemickie.
Ziyaret Tepe, które leży nad Tygrysem, jest przedmiotem intensywnych prac archeologicznych od 1997 r. Ostatnio archeolodzy odkryli pozostałości pałacu namiestnika, zbudowanego przez króla Aszurnasipala II (883-859 p.n.e.). Wyniki badań opublikowano na łamach "Journal of Near Eastern Studies".
ja, PAP