"Wprost" nagrodzone za dwie twarze Kaczyńskiego
Nagrody przyznawane w konkursie to najbardziej prestiżowe polskie wyróżnienia dla twórców grafiki prasowej - wręczono je na Zamku Królewskim w Warszawie. Konkurs odbywa się pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 205 redakcji, które zgłosiły łącznie 472 prace – o 132 więcej niż w ubiegłym roku. Konkurs realizowany był w dwóch grupach: gazety i czasopisma. O miano najlepszych walczyły zarówno pisma o zasięgu ogólnokrajowym i wysokim nakładzie, jak również gazety branżowe i lokalne. Najwięcej prac wpłynęło w kategorii pism branżowych (99), hobbystycznych (85) oraz czasopism i gazet lokalnych (50).
Nagrody za stan wojenny...
Okładka rzeszowskich "Nowin", która otrzymała nagrodę główną w kategorii gazet codziennych, pochodzi z 13 grudnia 2011 r. i nawiązuje do 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Przedstawia grafikę, na której znalazły się charakterystyczne dla gen. Wojciecha Jaruzelskiego ciemne okulary oraz wojskowy orzełek z oderwaną głową. Jej autorami są Krzysztof i Filip Ignatowiczowie.
...Passenta...
Główną nagrodą w kategorii czasopism uhonorowano okładkę miesięcznika "Press" autorstwa Michała Stasiaka i Rafała Masłowa. Znalazło się na niej zdjęcie publicysty Daniela Passenta, z sesji, o której on sam pisał na swoim blogu: ">Press< wybrał zdjęcia, na których wyglądam jeszcze gorzej niż w naturze, a to jest duże osiągnięcie, bo w oryginale jestem szkaradny".
...i Kaczyńskiego
W kategorii "dzienniki ogólnokrajowe" nagrodzono okładkę "Gazety Wyborczej" (nr 235/2011), w kategorii "dzienniki regionalne" - okładkę "Nowin" (tę samą, którą otrzymała nagrodę główną), a w kategorii "czasopisma i gazety lokalne" - okładkę "Panoramy Leszczyńskiej" (nr 16/2011). Za najlepszą w kategorii "czasopisma opinii" jury konkursu uznało podwójną okładkę tygodnika "Wprost" (nr 39/2011), przedstawiającą dwa wizerunki - łagodny i srogi - prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i polityków tej partii.
Nagrody przyznano też w kategoriach: magazyny wielotematyczne, popularne czasopisma poradnicze dla kobiet, czasopisma o gwiazdach, czasopisma branżowe, czasopisma hobbystyczne, czasopisma o domu i ogrodzie, czasopisma motoryzacyjne, czasopisma komputerowe i czasopisma offowe. Nagrody specjalne tegorocznej edycji konkursu otrzymały: "Magnes Dziennik Polski" - "za konsekwencję, upór i ponadprzeciętną umiejętność wizualnej komunikacji z odbiorcą"; "Architektura - Murator" - "za linię okładkową, konsekwentnie wspierającą i promującą młodych polskich ilustratorów" oraz "Malemen" (nr 12/2011) - "za okładkę wywołującą szczególne emocje".
Z okazji 10 edycji konkursu uczestniczące w nim redakcje wybrały też najlepszą stronę tytułową i okładkę spośród zwycięskich prac z kolejnych dziesięciu edycji konkursu. GrandFronty Dekady otrzymały: strona tytułowa "Dużego Formatu" z 2005 r., na której widniała fotografia Władysława Bartoszewskiego oraz tzw. jedynka "Gazety Wyborczej" z 2008 r., informująca o śmierci aktora Gustawa Holoubka.
Laureatów wyłoniło trzydziestoosobowe jury, w którym zasiadają uznani twórcy grafiki prasowej: dyrektorzy artystyczni, wykładowcy oraz redaktorzy, fotograficy i wydawcy. Zwycięzcy nagrodzeni zostali statuetkami zaprojektowanymi przez rzeźbiarkę Hannę Jelonek z warszawskiej ASP. Najlepsze okładki wyłonione w konkursie będzie można oglądać od 25 maja do 7 czerwca na wystawie przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie oraz w salonach Empik. Wszystkie zgłoszone do konkursu strony tytułowe można obejrzeć także na stronie internetowej konkursu - grandfront.pl.
PAP, arb