Kino Iluzjon staje się multimedialnym centrum filmowym
Czwartek 31 maja będzie ostatnim dniem funkcjonowania Iluzjonu w pomieszczeniu tymczasowym - Sali im. Stefana Dembego w Bibliotece Narodowej w Al. Niepodległości. Uroczysta inauguracja działalności kina w wyremontowanym budynku przy ul. Narbutta planowana jest 4 października - zapowiedziała kierowniczka Działu Programowego Filmoteki Narodowej, Grażyna M. Grabowska. Od czerwca do początku października kino będzie nieczynne - zaznaczyła.
Wyremontowane kino otrzymało m.in. dodatkową salę projekcyjną. "Zaprosimy widzów do obiektu dwusalowego, wyposażonego w sprzęt najnowszej generacji, umożliwiający prezentację filmów ze wszystkich nośników, w tym 3D" - zapowiedziała Grabowska. Sala większa będzie mieć 263 miejsca, a mała - 49 miejsc i będzie przeznaczona do kameralnych pokazów. Foyer główne, rotunda wejściowa oraz wystrój dużej sali kinowej utrzymają historyczny wygląd. Oryginalne elementy wyposażenia wnętrza – tkanina na ścianach, gipsowe kartusze - wariacje na temat herbu Warszawy - oraz gzymsy poddano pracom konserwatorskim. Zabytkowa rotunda kina wyposażona zostanie w monitory dotykowe z odsłuchem, umożliwiające widzom dostęp do zasobów cyfrowych Filmoteki Narodowej: filmów, ich tematycznych fragmentów, fotosów, plakatów oraz innych materiałów okołofilmowych.
"Iluzjon staje u progu nowej ery. W dużej sali powstaje fosa orkiestrowa. W hallu – zarówno głównym, jak i przylegającym do mniejszej sali - przewidziane zostały powierzchnie wystawiennicze, tradycyjne i multimedialne. Widzowie znajdą w kinie stanowiska komputerowe z dostępem do baz danych. Uruchomimy księgarnię filmową, oferującą wydawnictwa na miejscu i na zamówienie. To wszystko daje chyba dobry pogląd, jak wielkie plany i ambicje wiążemy z tym miejscem. Wierzymy, że zdołamy stworzyć przy ulicy Narbutta centrum filmowe z prawdziwego zdarzenia, miejsce niezwykłe i tętniące filmowym życiem od rana do wieczora" - powiedziała szefowa Działu Programowego Filmoteki. Dodała, że przy kinie, tak jak dawniej, funkcjonować będzie kawiarnia. "W okresie letnim w przykinowym ogródku kawiarnianym zapraszać będziemy na kameralne projekcje pod chmurką" - zapowiedziała Grabowska.
W czwartek w Sali im. Dembego w Bibliotece Narodowej odbędzie się wieczór specjalny, pod hasłem "Do widzenia, do października, czyli pożegnanie z 'Iluzjonem Bibliotecznym' ". W programie wieczoru są m.in. projekcje filmów niemych, np. filmu "Charlie w music-hallu" (1915) i "Człowiek z kamerą" Dżigi Wiertowa (1928), prezentowane z muzyką na żywo w wykonaniu Pawła Szamburskiego (klarnety) i Macieja Cierlińskiego (lira korbowa), oraz ogłoszenie wyników konkursu na nazwy dla dwóch sal Iluzjonu w gmachu przy Narbutta. W Sali im. Dembego w Al. Niepodległości, jako siedzibie tymczasowej, kino działało od stycznia 2009 r.
Budynek przy ul. Narbutta zaprojektował w 1948 r. Mieczysław Piprek. Najpierw działało tam kino Stolica. Iluzjon rozpoczął swoją działalność w 1956 r., przy Archiwum Filmowym w Warszawie. Kino wielokrotnie zmieniało siedzibę. Pierwszą był gmach przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie obecnie mieści się kino Kultura. Od 1957 do 1960 r. Iluzjon działał w budynku Urzędu Rady Ministrów przy Al. I Armii Wojska Polskiego (obecnie al. Szucha), a przez kolejny rok przy ul. Kredytowej. W 1963 r. kino wznowiło działalność przy Placu Trzech Krzyży, aby w 1974 r. przenieść się do kina Polonia przy ul. Marszałkowskiej. Od 1984 do 1996 r. Iluzjon działał w budynku kina Śląsk przy ul. Wspólnej. Gmach dawnego kina Stolica przy ul. Narbutta stał się siedzibą Iluzjonu w 1997 r.
Iluzjon działa od ponad 50 lat jako jedna z kulturalnych wizytówek Warszawy. Prezentuje dorobek kinematografii polskiej i światowej od początków jej istnienia po czasy obecne. Pełna nazwa placówki to Iluzjon Filmoteki Narodowej - Muzeum Sztuki Filmowej.em, pap