PiS kończy ze Smoleńskiem i bierze się za gospodarkę
- Polityki nigdy się nie zawiesza, ale zainteresowanie opinii publicznej w trakcie Euro, a później w trakcie wakacji oraz lipcowych igrzysk olimpijskich w Londynie jest mniejsze. Bierzemy to pod uwagę. Pomysłów mamy bardzo dużo w różnych dziedzinach. Chcemy przebić się przez medialny kokon - wyjaśnił rzecznik PiS Adam Hofman. "Intensywne działania" PiS zapowiedział też Jarosław Zieliński z komitetu politycznego partii, który tłumaczył, że chodzi o to, aby "wszystko co złe pokazać Polakom i zaproponować alternatywę".
"Teraz Rodzina"
Wiceprezes PiS Beata Szydło zapowiedziała uaktualnienie programu gospodarczego Prawa i Sprawiedliwości. - Opracowujemy szczegółowy program gospodarczy. Taki program mamy, ale w związku z tym, że następują liczne zmiany, złożyliśmy sporo nowych projektów, wymaga on doprecyzowania i uszczegółowienia - powiedziała Szydło. Wiceprezes PiS przypomniała, że na skierowanie do pierwszego czytania w Sejmie czeka przygotowany przez klub PiS kompleksowy projekt zmian w podatku VAT. Zaznaczyła też, że kończone są prace nad trzema programami. Na program "Teraz Rodzina" składają się projekty zawierające m.in. rozwiązania podatkowe, które przewidują, że z budżetu państwa opłacane byłyby składki ZUS osób będących na urlopie wychowawczym, a prowadzących własną działalność gospodarczą. - Obecnie te osoby nie mają odprowadzonych składek - zauważyła posłanka. Inną propozycją jest "Bon rodzinny", który miałby pomagać rodzinom w opłacaniu żłobków i przedszkoli czy ubezpieczenia w trakcie urlopu macierzyńskiego, a także wsparcie finansowe rodzin wielodzietnych przez ulgi podatkowe.
PiS chce też wrócić do programu "Rodzina na swoim", czyli do tanich kredytów mieszkaniowych dla rodzin, który funkcjonował w czasach rządów tej partii. W pakiecie "Praca" znajdzie się z kolei propozycja 50-proc. ulgi w składce ZUS dla pracodawców, którzy zatrudniają absolwentów. PiS będzie proponował też inne ulgi, rozwiązania proinwestycyjne, stypendia dla młodzieży, które miałyby wpłynąć na zwiększenie zatrudnienia. Szydło przypomniała, że PiS przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie rządowej reformy emerytalnej. - Ponownie zaproponujemy swoje rozwiązania emerytalne - dodała. Wśród już prezentowanych propozycji była m.in. dobrowolność wyboru między ZUS a OFE.
Zespół Macierewicza skończy prace do grudnia?
Antoni Macierewicz szef zespołu parlamentarnego ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej zapowiedział natomiast intensyfikację prac swojego zespołu i ich zakończenie do końca roku. - Nie potrafię podać konkretnej daty raportu końcowego. Finalizujemy badania dotyczące ostatnich 6 sekund lotu TU 154M. One jeszcze przed wakacjami będą zaprezentowane opinii publicznej. Całościowy raport będzie zawierał także oszacowanie i wskazanie odpowiedzialności personalnej zarówno po stronie rządu Donalda Tuska, jak i rosyjskiej za decyzje, które doprowadziły do katastrofy. To zapewne do końca roku zostanie przedstawione - zaznaczył poseł PiS. Macierewicz dodał, że w najbliższym czasie zespół opublikuje kolejne analizy ekspertów współpracujących z zespołem.
PAP, arb