"Grecja pokonała strach", "Jutro zacznie się nowa era". Liderzy już głosowali
- Dziś naród grecki wypowiada się. Jutro rozpocznie się nowa era dla Grecji - powiedział po głosowaniu w mieście Pylos na Peloponezie. - Grecja pokonała strach - oznajmił z kolei po wrzuceniu głosu do urny w Atenach szef radykalnej lewicy SYRIZA Aleksis Cipras. - Otwieramy Grecji drogę do sprawiedliwości społecznej, równości Europy, która się zmienia - zapewnił.
Bitwa wyborcza rozgrywa się pomiędzy partiami opowiadającymi się za oszczędnościami, w tym głównie Nową Demokracją a SYRIZĄ, domagającą się modyfikacji memorandum (programu oszczędnościowego), zawartego z UE i Międzynarodowym Funduszem Oszczędnościowym w zamian za pomoc finansową (ok. 240 mld euro do 2014 roku).
Wyborami w Grecji jest szczególnie zainteresowana Unia Europejska, gdyż ich wynik może przesądzić o pozostaniu Grecji w strefie euro. Komisja Europejska zapewnia wprawdzie, że nie nastawia się na takie rozwiązania, ale anonimowe źródła unijne mówią o możliwym przywróceniu kontroli na granicach z Grecją, ograniczeniu wielkości wypłat depozytów z banków greckich i kontrolowaniu przepływu kapitałów z Grecji, gdyby Ateny miały wyjść z eurolandu.
Jeżeli w wyborach zwycięży konserwatywna Nowa Demokracja i stworzy koalicję, do której wejdzie też socjalistyczny PASOK, rokowania dla Grecji będą lepsze, ale i w tym przypadku ryzyko nie zostanie zażegnane. Rząd będzie musiał wziąć pod uwagę fakt, że większość Greków konsekwentnie głosowała kilkakrotnie przeciw reformom. Szanse na jego przetrwanie będą niewielkie, jeśli nie zdoła wynegocjować z przywódcami UE i kredytodawcami pewnych ustępstw. W każdej sytuacji, w której Grecy odniosą wrażenie, że nie wysłuchano głosu elektoratu, a decyzje w sprawie budżetu państwa nie są suwerenne, rządowi grozi "utrata społecznego mandatu" - ostrzegała przed wyborami amerykańska wywiadownia Stratfor.mp, pap