Śląskie: śledztwo ws. przekazania gruntów Kościołowi umorzone
Doniesienie przesłało w sierpniu 2011 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne. Według informacji przekazanych wówczas przez CBA, Komisja Majątkowa przekazała parafii z Radzionkowa 200 ha. Parafia starała się o zwrot 40 hektarów ziemi bezprawnie zabranej jej w czasach PRL.
Po przeprowadzonym postępowaniu sprawdzającym prokuratura wszczęła w tej sprawie dochodzenie - pod kątem poświadczenia nieprawdy w operatach szacunkowych dotyczących zarówno utraconej, jak i przekazanej parafii ziemi.
Ostatnio sprawa została umorzona ze względu na brak danych uzasadniających popełnienie przestępstwa. Decyzja o umorzeniu postępowania jest prawomocna – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek.
Do katowickiej prokuratury CBA przesłało także inne doniesienia dotyczące Komisji Majątkowej. Chodziło o przekazanie nieruchomości parafiom w Suszcu i Woli k. Pszczyny. Także w tym przypadku śledczy uznali, że nie doszło do złamania prawa i w lutym tego roku umorzyli postępowanie. Dowody zgromadzone w postępowaniu nie wykazały, by rzeczoznawcy majątkowi poświadczali nieprawdę w operatach szacunkowych – uznali śledczy.
Komisja Majątkowa, która przestała istnieć na początku marca 2011 roku, przez przeszło 20 lat decydowała o zwrocie Kościołowi katolickiemu nieruchomości Skarbu Państwa. Od jej orzeczeń nie przysługiwały odwołania. W trakcie swej działalności Komisja przekazała stronie kościelnej ponad 65,5 tys. ha oraz 143,5 mln zł. Według mediów wartość zwróconego majątku sięgała 5 mld zł.
Decyzja o likwidacji Komisji miała związek m.in. z krytyką jej działalności. Media donosiły, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła; miały być one zaniżane. W sprawie Komisji Majątkowej wypowiedział się też 8 czerwca ub. roku Trybunał Konstytucyjny. Nie zakwestionował on zasad zwrotu Kościołowi katolickiemu przez Komisję mienia zagrabionego mu w PRL. Orzekł, że tylko jeden zapis ustawy o Komisji Majątkowej był niezgodny z konstytucją. Chodzi o to, że to ustawa powinna określać, z mienia których jednostek Skarbu Państwa lub samorządu Komisja mogła przekazać majątek Kościołowi; tymczasem ustawa o Komisji stanowiła, że ma to zrobić rząd w rozporządzeniu.sjk, PAP