Arcybiskup: właśnie teraz należy oddać życie za Kościół
Słowa wysokiego rangą watykańskiego hierarchy, odnoszące się do skandalu z opublikowaniem we Włoszech wielu tajnych dokumentów zza Spiżowej Bramy i aresztowaniem papieskiego kamerdynera pod zarzutem kradzieży poufnych materiałów, przytoczył w sobotę dziennik „L’Osservatore Romano”.
W kazaniu wygłoszonym na Sardynii, a zacytowanym przez watykańską gazetę, arcybiskup Becciu powiedział do wiernych: „Jak wszyscy wiecie w sercu Stolicy Apostolskiej przeżywamy szczególne chwile, w których odczuwamy, że zakwestionowano naszą wiarygodność i wystawiono na próbę zaufanie wielu wiernych chrześcijańskich”. - Stawia się pytanie: czy porzucić Kościół, bo widzimy jego ludzkie ograniczenia? A może jest to moment, aby jeszcze bardziej go pokochać, być blisko, być gotowym oddać za niego nasze życie? - pytał hierarcha.
Według arcybiskupa Becciu “właśnie teraz należy oddać życie za Kościół i pozostać w Chrystusie nie podporządkowując się tym, którzy mają inne intencje, optykę całkowicie nam obcą”. - Ta sytuacja staje się wezwaniem, aby bardziej kochać Kościół - dodał.
Watykańskie biuro prasowe poinformowało, że Benedykt XVI spotkał się na naradzie z szefami najważniejszych kongregacji i urzędów Kurii Rzymskiej. Tematu dyskusji nie podano, ale w zgodnej opinii obserwatorów był nim nabierający coraz większych rozmiarów skandal wycieku i publikacji tajnych watykańskich dokumentów, pochodzących między innymi z apartamentu papieża i Sekretariatu Stanu. Z materiałów wynika, że wśród dostojników dochodzi do intryg i konfliktów oraz walki o władzę, a zaangażowani są w nią przede wszystkim Włosi ze szczytów kościelnej hierarchii.
Dotychczasowe dochodzenie prowadzone przez watykańską żandarmerię doprowadziło do zatrzymania przed miesiącem pod zarzutem kradzieży papieskiego majordomusa Paolo Gabriele, który nadal przebywa w areszcie za Spiżową Bramą.
Benedykt XVI spotkał się także z grupą kardynałów, między innymi George'em Pellem z Australii, emerytowanym wikariuszem diecezji rzymskiej Camillo Ruinim oraz Jozefem Tomko. Ten pochodzący ze Słowacji emerytowany watykański dostojnik wchodzi w skład specjalnej komisji kardynalskiej, powołanej w kwietniu do wyjaśnienia skandalu, określanego mianem Vatileaks.
Zauważa się, że w najbliższych dniach grono rozmówców papieża, z którymi przedyskutuje on tę bezprecedensową sytuację w Watykanie, znacznie się powiększy. Do Rzymu na uroczystość świętych Piotra i Pawła 29 czerwca przyjedzie wielu przedstawicieli episkopatów z całego świata. Największe włoskie gazety informują, że to właśnie w Kościele w poszczególnych krajach narasta oburzenie z powodu sytuacji, do jakiej doszło w Watykanie.
zew, PAP