Inspirował Adolfa Hitlera - odebrano mu ulicę
Wiedeńscy rajcy odsłonili pierwszą tablicę z nową nazwą 650-metrowego odcinka Ringu, reprezentacyjnego bulwaru w centrum, na której napis "Dr.-Karl-Lueger-Ring" zastąpił "Uniwersitatsring". - To bardzo ważny krok w kierunku naprawy błędów przeszłości – uznał obecny burmistrz miasta Michael Haupl.
W pobliskim parku wciąż stoi pomnik Luegera wzniesiony w 1926 roku. Lueger jest również bohaterem wielu dramatów i oper wiedeńskich.
Zmianę nazwy zatwierdziła pod koniec maja rządząca Wiedniem koalicja socjaldemokratów i Zielonych. Burmistrz Michael Haupl argumentował, że "reprezentacyjny odcinek bulwaru w pobliżu Pałacu Cesarskiego, przy którym stoi gmach Uniwersytetu Wiedeńskiego i Teatr Zamkowy nie może kojarzyć się z mroczną przeszłością Austrii".
Przez wiele tygodni na temat zmiany nazwy w ratuszu toczyła się burzliwa debata. Przeciw opowiadała się Austriacka Partia Wolności (FPOe); argumentowano, że Karl Lueger był zasłużoną osobistością Wiednia.
Karl Lueger był austriackim prawnikiem i prawicowym politykiem. W 1883 roku założył konserwatywną Austriacką Partię Chrześcijańsko-Społeczną (SC). Posługiwał się hasłami antysemickimi, argumentując, że antyżydowskie ustawodawstwo doprowadzi do poprawy życia Austriaków. Z tego powodu cesarz Franciszek Józef kilkakrotnie odmawiał jego nominacji na stanowisko burmistrza.
Austriaccy historycy zwracają uwagę, że za kadencji Karla Luegera zmodernizowano Wiedeń. Kierując miastem zrealizował np. projekty komunalne: komunikację miejską, elektryfikację i wodociągi. Wprowadził również system opieki społecznej, zyskując wdzięczność wielu Austriaków.
zew, PAP