Węgry: opozycyjna rozgłośnia radiowa zamilknie?
NMHH uznał, że złożony w ubiegłym roku wniosek Klubradia o przyznanie częstotliwości był z formalnego punktu widzenia nieważny, co oznacza wykluczenie z konkursu.
Częstotliwość 95,3 MHz, która należała w przeszłości do Klubradia, jest od dawna przyczyną sporu. W marcu sąd administracyjny w Budapeszcie wydał prawomocny wyrok, nakazując zwrócić opozycyjnej radiostacji sporne miejsce w eterze, przyznane później niezgodnie z prawem innemu nadawcy. Klubradio stara się także o inną częstotliwość - 92,9 MHz, która pozwala jednak na nadawanie tylko na terenie stolicy kraju.
NMHH powstał z inicjatywy rządzącej partii Fidesz, premiera Viktora Orbana. Zadaniem zarządu jest kontrola prywatnych stacji telewizyjnych, rozgłośni radiowych, gazet i portali internetowych. W rażących przypadkach „publikacji materiałów niezrównoważonych politycznie” gremium może wymierzać wysokie kary pieniężne. W NMHH reprezentowani są wyłącznie partyjni poplecznicy Orbana. Problemy stwarzane przez władze Klubradiu spotkały się z międzynarodową krytyką - pisze dpa.
Na Węgrzech trwa spór o kształt ustawy medialnej. Ustawa, która weszła w życie pod koniec grudnia, była ostro krytykowana przez Komisję Europejską, OBWE i ONZ a także przez krytycznych wobec władz węgierskich dziennikarzy i wydawców.eb, pap