Wybitna śpiewaczka operowa Teresa May-Czyżowska nie żyje
Artystka uważana była za jedną z trzech "Wielkich Teres" - oprócz niej ten tytuł należy do wybitnych śpiewaczek: Teresy Wojtaszek-Kubiak i Teresy Żylis-Gary.
Teresa May-Czyżowska urodziła się w 1935 roku w Łucku. Ukończyła Wydział Oratoryjny Akademii Muzycznej w austriackim Grazu, debiutowała partią Mimi w "Cyganerii" G. Pucciniego na scenie Państwowej Opery Objazdowej w Warszawie.
Od 1966 roku na stałe związała się z Teatrem Wielkim w Łodzi. Na scenie łódzkiej opery wystąpiła po raz pierwszy w premierze "Rigoletta” Verdiego w 1967 roku. Ostatnim jej występem był udział w Gali Operowej poświęconej jubileuszowi 50-lecia pracy artystycznej w 2006 roku.
Teresa May-Czyżowska dysponowała niezwykłym głosem, który pozwalał jej śpiewać partie sopranowe przeznaczone i dla głosów lirycznych, z koloraturą, i silnych - spintowych.
Do największych jej kreacji należą m.in. Gilda w "Rigoletcie", Leonora z "Trubadura" i Violetta w "Traviacie" G. Verdiego, Rozyna w "Cyruliku Sewilskim" G. Rossiniego, Norma w "Normie" V.Belliniego, Agata z "Wolnego strzelca" Webera, Halka z opery S. Moniuszki, Dorota z "Krakowiaków i górali" czy Maria Stuart z opery Romualda Twardowskiego, jej zadedykowanej.
W jej licznych kreacjach wokalno-aktorskich na uwagę zasługuje rola w inscenizacji "Fidelia" Ludwiga von Beethovena, której była pierwszą po wojnie polską wykonawczynią. Była też pierwszą polską "Halką" w premierze narodowej opery w Tokio, gdzie obszerne fragmenty dzieła śpiewała po japońsku.
Artystka była również wspaniałą wykonawczynią repertuaru oratoryjno-kantatowego i laureatką wielu międzynarodowych konkursów wokalnych. Występowała na wielu scenach operowych świata. Za swą pracę i osiągnięcia artystyczne była wielokrotnie nagradzana; otrzymała m.in. Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".