"Dźwięki Północy" zabrzmią na Kaszubach: skrzypce i akordeon jakich nie znacie
"Dźwięki Północy" zainaugurują w Chmielnie dwudniowe warsztaty instrumentalne. Tajniki gry na akordeonie zdradzi Ludwik Choszcz, a na skrzypcach Henryk Klasa. W następnych festiwal przeniesie się do Gdańska. W Ratuszu Staromiejskim, siedzibie NCK, zaplanowano m.in. warsztaty taneczne z udziałem instruktorów z Danii i Polski.
Festiwalowe koncerty odbędą się w Centrum św. Jana (zlokalizowane w XIV-wiecznym kościele św. Jana). We wnętrzu gotyckiej świątyni, przekazanej w użytkowanie NCK na cele kulturalne, zaprezentuje się sześć zespołów i jeden solista. Antti Paalanen jest czołowym reprezentantem współczesnego fińskiego folku. Grając na diatonicznym akordeonie stworzył nowe akustyczne brzmienie, któremu nadał także nową nazwę - Breathbox. Taki tytuł nosi także wydany w 2010 r., solowy album artysty. Grający również na akordeonach członkowie grupy The Samurai pochodzą z pięciu krajów - Belgii, Irlandii, Francji, Irlandii i Włoch.
Muzyka celtycka i skandynawska
Z kolei Nordic to jeden z najlepszych zespołów folkowych w Szwecji. Grupa sięga do muzyki tradycyjnej, ale eksperymentuje w poszukiwaniu nowych środków wyrazu. W kompozycjach tego szwedzkiego trio słychać m.in. ślady groove i reggae. Dzięki wiolonczeli, nyckelharfie (szwedzki instrument ludowy, na którym gra się smyczkiem jak na skrzypcach, choć ma on klawisze jak lira korbowa i rezonujące, dodatkowe struny) i mandolinie muzykom udało się stworzyć unikalne brzmienie. Hal&Nikolaj to duet muzyczny z Danii. W 2009 r. ich debiutancki album "Hal&Nikolaj" otrzymał tytuł "Debiut Roku" i "Kompozytor Roku" w ramach Danish Music Award w dziedzinie muzyki tradycyjnej. Obaj muzycy posiadają solidne przygotowanie w muzycznej tradycji celtyckiej i skandynawskiej, ale grają głównie własne kompozycje, charakteryzujące się wyjątkową oryginalnością. W Gdańsku zagrają także razem Olav Mjelva (Norwegia) i Erik Rydvall (Szwecja). Pierwszy z muzyków gra na tradycyjnym instrumencie norweskim - hardanger fiddle. Ten rodzaj skrzypiec posiada cztery główne struny i 4-5 strun dodatkowych rezonujących, co daje mu unikalne brzmienie. Rydvall to z kolei specjalista gry na nyckelharfie.
Olo Walicki Kaszebe II i Chłopcy kontra Basia
Polskę podczas festiwalu "Dźwięki Północy" reprezentować będą Olo Walicki Kaszebe II oraz Chłopcy kontra Basia. Lider pierwszej formacji Olo Walicki debiutował w awangardowym zespole Niebieski lotnik. Uczestniczył w scenie yassowej i współpracował z jej twórcami, Tymonem Tymańskim, Mikołajem Trzaską i Tomaszem Gwincińskim. Przez wiele lat grał w zespołach Leszka Możdżera. Walicki występował i nagrywał z Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego. Współtworzył też free-jazzowy Łoskot, a także popowo-alternatywną Szwagierkolaskę, grupę Oczi Cziorne i późny skład zespołu Miłość.
Trio Chłopcy kontra Basia tworzy teksty w oparciu o archiwalne nagrania oraz zapiski etnografów, tak aby oddawały stylistykę baśni, gawędy czy przyśpiewki. Ludowe fascynacje przejawiają się także w warstwie muzycznej pod postacią oberkowej frazy, surowości pieśni obrzędowej, czy melodyjności ballady. Całość podana jest we współczesnych, jazzujących aranżacjach.
Przetańczyć całą noc
Oprócz koncertów w Centrum św. Jana zaplanowano także Noc Tańca - zabawę taneczną z muzyką na żywo, w programie imprezy znalazły się tańce z zachodniej Wielkopolski i Kaszub, a także Danii i Szwecji.
Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem został zapoczątkowany w latach 70. ubiegłego wieku jako przegląd kaszubskich zespołów folkowych, zaś od kilku lat jest organizowany pod nazwą "Dźwięki Północy". Ta międzynarodowa impreza, prezentująca muzyczne tradycje narodów półkuli północnej, gościła dotychczas artystów ze Szwecji, Niemiec, Danii, Litwy, Łotwy, Estonii, Grenlandii, Norwegii, Irlandii, Rosji i Polski. Na festiwalowych scenach prezentowali również swoją egzotycznie brzmiącą twórczość Buriaci, Jakuci, Czukcze, Karelianie, Mordwini, Tuwińczycy oraz Eskimosi.
Tegoroczny Festiwal "Dźwięki Północy" potrwa do 4 sierpnia.em, pap