Jak tańczono na dworach XVIII w. Festiwal Cracovia Danza
Pokazy tańców dworskich będą się odbywać codziennie od 30 lipca do 3 sierpnia w Willi Decjusza. 31 lipca uczestnicy warsztatów tańców dworskich wezmą udział w balu historycznym. Będą stroje z epoki, karneciki i wodzirej. Choć to wydarzenie dla tancerzy, nie jest ono zamknięte dla publiczności, można zapisać się, przyjść i zobaczyć, jak mógł wyglądać bal w XVIII w.
W finale Festiwalu - 4 i 5 sierpnia - tancerzy będzie można podziwiać na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu, w Barbakanie (oddział Muzeum Historycznego), Pałacu Biskupa Erazma Ciołka (Oddział Muzeum Narodowego), przed Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego oraz w Zamku Królewskim w Niepołomicach i w Zamku w Pieskowej Skale. Na scenie Filharmonii Krakowskiej zaprezentowany zostanie spektakl baletowy „Tańce i balety w XVIII wieku”.
Festiwalowi „Cracovia Danza” towarzyszą międzynarodowe warsztaty tańców dworskich. Ich uczestnicy poznają m.in. tance barkowe, angielskie, włoskie z XVII wieku, polskie z XVIII wieku, a także tańce renesansu francuskiego i elementy pantomimy – Commedia dell’arte. W ramach współpracy z francuską Academies des Saisons de Sable zespołu „l’Eventail” zajęcia z tańca barokowego w ramach „Akademii Barkowej” po raz pierwszy w Krakowie prowadzi od poniedziałku wybitna specjalistka w tej dziedzinie Marie – Genevieve Masse. Efekty pracy tancerzy będzie można zobaczyć w najbliższą sobotę podczas pokazu „Taniec na dworze francuskim” w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, połączonym z koncertem klawesynowym w wykonaniu Ewy Mrowca.
Organizatorem Festiwalu są: Balet Dworski „Cracovia Danza”, Stowarzyszenie Willa Decjusza i Fundacja „Ardente Sole”, a honorowym patronatem wydarzenie objęli prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i marszałek województwa Marek Sowa.em, pap