XXI wiek - na Jasną Górę można pielgrzymować... w fotelu
grupy pielgrzymkowej tej już zapisało się przez internet ponad 400 osób. Jak poinformował ksiądz Jacek Iwan, kierownik XXXI Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki, wirtualna grupa została utworzona przede wszystkim z myślą o osobach chorych i niepełnosprawnych. Jej patronem jest błogosławiony Jan Paweł II.
- Zapisując się do duchowej grupy, wierni otrzymają przewodnik z rozważaniami i intencjami tegorocznej pielgrzymki, dzięki czemu będą mogli towarzyszyć nam w modlitwie z domu. W ten sposób wychodzimy naprzeciw również osobom, które nie otrzymają w terminie pielgrzymki urlopów, ale chciałyby część swojego czasu przeznaczyć na pątniczą modlitwę - mówi ksiądz Iwan.
Zgłoszenia pielgrzymów wciąż przyjmują wszystkie parafie kieleckiej diecezji. Specjalny formularz jest też na stronie internetowej www.pielgrzymka.kielce.pl, na której wirtualni pielgrzymi będą mogli także przeczytać o najważniejszych wydarzeniach ze szlaku na Jasną Górę. Piesza pielgrzymka Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę zawsze wyrusza z sanktuarium Matki Bożej Łokietowej w Wiślicy, jednej z najstarszych świątyń w regionie świętokrzyskim. Wychodzi zwykle 6 sierpnia, a na miejsce dociera 13 sierpnia, po pokonaniu blisko 200-kilometrowej trasy. Od kilkunastu lat w pielgrzymkach uczestniczy od 2,5 do 3 tysięcy osób.
jl, PAP