"Romney fałszywie atakuje Obamę. Mija się z prawdą"
W najnowszym z nich Romney zarzucił Obamie, że rozmontowuje reformę systemu opieki społecznej wprowadzoną w latach 90. przez demokratycznego prezydenta Billa Clintona. Wprowadzała ona wymóg, by zasiłki dla bezrobotnych mogły otrzymywać tylko osoby, które aktywnie poszukują pracy albo przechodzą szkolenie zawodowe.
"Nie musisz pracować. Wyślą ci czek"
Administracja Obamy wydała w lipcu dyrektywę, zgodnie z którą stany mają większą swobodę w polityce wypłacania zasiłków, niekoniecznie uzależniając je od ścisłych wymogów poszukiwania i podejmowania pracy. Zarządzenie prezydenta pozwala stanom "testować alternatywne, nowatorskie strategie" w celu zwiększenia zatrudnienia.
Mimo bezrobocia w wysokości 8,3 proc. wiele firm w USA nie może znaleźć pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. W propagandowym spocie TV opracowanym przez sztab Romneya dyrektywę Obamy przedstawiono jako dowód, że prezydent odchodzi od centrystycznej polityki Clintona i forsuje "socjalistyczną" politykę redystrybucji dochodów. - Według planu Obamy nie będziesz musiał pracować ani szkolić się do pracy. Wyślą ci po prostu czek - mówi narrator w propagandowym spocie Romneya.
"Mitt Romney mija się z prawdą"
Administracja ostro odpowiedziała na atak republikańskiego kandydata. W liście do Republikanów w Kongresie sekretarz zdrowia i opieki społecznej Kathleen Sibelius napisała, że rząd "nie aprobuje żadnej polityki, która >rozmywałaby< wymóg poszukiwania pracy". "Jest to najnowszy przykład, jak Mitt Romney mija się z prawdą, fałszywie atakując prezydenta" - oświadczyła rzeczniczka kampanii Obamy o reelekcję Liz Smith.
Biały Dom przypomniał, że jako gubernator Massachusetts Romney sam - podobnie jak wielu innych gubernatorów - domagał się w 2005 r., by jego stan miał większą swobodę w interpretacji przepisów o zasiłkach dla bezrobotnych.
Czarna kampania w USA
W tegorocznej kampanii wyborczej dominują argumenty "negatywne" - wzajemne ataki personalne kandydatów. Obama i sprzymierzeni z nim Demokraci przedstawiają z reguły Romneya jako bezdusznego biznesmena, który jako szef firmy Bain Capital dbał jedynie o zyski, a nie o dobro pracowników.
ja, PAP