Cyryl pogodzi Polaków z Rosjanami?
"Kommiersant" przytacza też opinię rzecznika Patriarchatu Moskiewskiego Władimira Legojdy, według którego "nie ma wątpliwości, że była to historyczna wizyta". - Po raz pierwszy patriarcha odwiedził Polskę. Świadczy to o zmianach, jakie już nastąpiły w relacjach między rosyjską Cerkwią prawosławną i Kościołem katolickim, a także o powstaniu przesłanek dla dalszych zmian w tych stosunkach - cytuje dziennik Legojdę.
"Kommiersant" zamieszcza również wypowiedź religioznawcy Anatolija Pczelincewa, który zauważył, że "prawosławnym i katolikom potrzebne jest zbliżenie". - Jest to niezbędne do obrony chrześcijańskich wartości w obliczu islamizacji Europy, wypychania przez zsekularyzowany świat chrześcijaństwa z Europy - oświadczył Pczelincew.
Gazeta odnotowuje, że w toku wizyty Cyryl i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik podpisali wspólne przesłanie wzywające do pojednania narodów Rosji i Polski. "Patriarcha w Polsce wystąpił w roli nie tylko cerkiewnego, ale także świeckiego dyplomaty" - zaznaczył "Kommiersant".
Na podpisanie dokumentu zwracają też uwagę "Niezawisimaja Gazieta", "Rossijskaja Gazieta" i "Moskowskije Nowosti". Ten ostatni dziennik publikuje fragmenty przesłania, akcentując, że jest ono adresowane nie tylko do prawosławnych i katolików, lecz wszystkich obywateli dwóch państw bez względu na wyznawaną wiarę. W ocenie "Moskowskich Nowosti", "przesłanie do narodów Rosji i Polski w pełni wpisuje się w kurs proklamowany przez świeckie władze w Moskwie i Warszawie". Gazeta konstatuje także, iż "wizyta Cyryla w Polsce wskazała wspólnych wrogów prawosławnych i katolików".
Z kolei rządowa "Rossijskaja Gazieta" określa podróż zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej do Polski jako "wizytę przyjaźni". Podpisanie wspólnego przesłania dwóch kościołów do narodów Rosji i Polski dziennik uznaje za jej główne wydarzenie. Natomiast "Niezawisimaja Gazieta" wybija, że "Cyryl podjął próbę pojednania Rosjan z Polakami". Dziennik cytuje też wypowiedź prezydenta Bronisława Komorowskiego, którego zdaniem dokument podpisany przez patriarchę i arcybiskupa Michalika nie tylko będzie sprzyjać polsko-rosyjskiemu zbliżeniu, ale także otwiera nowy etap w stosunkach między Kościołami. "Patriarcha wezwał Polaków i Rosjan do wybaczenia dawnych krzywd" - komentuje z kolei wielkonakładowa "Komsomolskaja Prawda".
PAP