Radom: powstaje Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, znika Politechnika
Rzeczniczka Politechniki Radomskiej Aneta Mirosz powiedziała, że podpisanie ustawy przez prezydenta RP to ukoronowanie wieloletnich starań władz uczelni w dążeniu do tego, by Radom stał się ośrodkiem uniwersyteckim. Zmiana nazwy Politechniki Radomskiej na Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny oznacza – według rzeczniczki – podniesienie prestiżu uczelni, a także całego miasta Radom. Mirosz dodała, że nowy rok akademicki radomska uczelnia rozpocznie już pod nową nazwą.
Prezydent Bronisław Komorowski 17 sierpnia podpisał ustawę z dnia 27 lipca 2012 r. o nadaniu Politechnice Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego nazwy Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Politechnika Radomska już od kilku lat przygotowywała się do takiej zmiany. W czerwcu ub. roku władze uczelni skierowały w tej sprawie wniosek do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zgodnie z przepisami Prawa o szkolnictwie wyższym, uczelnia może mieć w nazwie słowo „uniwersytet” uzupełnione przymiotnikiem określającym jej profil. Skorzystanie z takiej możliwości wymaga posiadania przez nią sześciu uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym co najmniej czterech uprawnień w zakresie nauk objętych profilem uczelni. Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego spełnia te kryteria.
Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego obchodziła w ub. roku 60-lecie istnienia. Obecnie w ramach uczelni działa osiem wydziałów (m.in. ekonomiczny, mechaniczny, sztuki, transportu i elektrotechniki oraz filologiczno-pedagogiczny). Politechnika Radomska kształci ponad 8 tysięcy studentów.jl, PAP